Chiny uderzają w słaby punkt. Wojna handlowa przeciw Australii

Po tym, jak władze w Canberze wezwały do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie źródeł pandemii koronawirusa, Pekin postanowił uczynić z Australii przykład tego, jak będzie traktował nieposłusznych partnerów. Od wyniku tego starcia może zależeć pozycja Chin w układzie sił po pandemii.
 
Zaczęło się od wypowiedzi australijskiego premiera Scotta Morrisona, który już w kwietniu wzywał do przeprowadzenia niezależnego, międzynarodowego śledztwa dotyczącego pochodzenia i źródeł pandemii koronawirusa. Już wtedy chiński ambasador w Australii Cheng Jingye powiedział, że apele Canberry mogą doprowadzić do bojkotu australijskich towarów, takich jak wino czy wołowina, przez chińskich konsumentów, ale również do bojkotu Australii przez chińskich studentów i turystów. Wniosek o przeprowadzenie śledztwa został ostatecznie przyjęty 19 maja na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Pekin starał się od razu narzucić narrację, że same chińskie władze poparły projekt rezolucji, która „wcale nie jest taka sama”, jakiej chciałaby Canberra. WHO ma przeprowadzić śledztwo w sprawie światowej odpowiedzi na pandemię, ale nie ma ono dotyczyć pochodzenia patogenu. Australijczycy uznali jednak oficjalnie rezolucję za swój sukces, a szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne stwierdziła, że projekt zawiera wzmiankę o „zbadaniu odzwierzęcego źródła koronawirusa”, co spełnia oczekiwania Canberry.

Chiny nie poprzestały jednak na dyplomacji i rozpoczęły działania, które mogą przerodzić się w wojnę handlową pomiędzy Chinami i Australią. Pekin nałożył cła antydumpingowe na australijski jęczmień wynoszące ponad 80 proc. Ponad połowa eksportu australijskiego jęczmienia trafiała do Chin i miała wartość około mld dolarów. Teraz został on w praktyce zupełnie wstrzymany. Władze w Pekinie zaprzeczają oficjalnie, że jest to odpowiedź na australijskie żądania śledztwa w sprawie koronawirusa, oficjalnym powodem ma być śledztwo dotyczące praktyk dumpingowych,...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: