Wierni służbie i społeczeństwu. Wojsko nie ustaje w pomaganiu

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, obok lekarzy, ratowników i personelu medycznego, to najwięksi bohaterowie tegorocznej wiosny, w czasie której Polska zmaga się z epidemią koronawirusa. Choć część restrykcji została złagodzona, wojskowi nie zwalniają tempa i nadal wspierają służby oraz społeczeństwo w walce z Covid-19. W działaniach z zakresu ratownictwa pomoże im nowo wcielony „żołnierz” – szeregowy Ares, pierwszy pies ratowniczy w Wojsku Polskim. 
 
Terytorialsi niemal natychmiast, bo już dwa dni po wykryciu pierwszego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem w Polsce, zaangażowali się w działania na rzecz wsparcia służb i społeczeństwa, które nagle musiało pozostać w domach i zrezygnować z większości codziennych zajęć. Pomoc żołnierzy WOT jest nieoceniona zwłaszcza w przypadku osób starszych, najbardziej zagrożonych zarażeniem. Terytorialsi ochoczo włączyli się w akcję dostarczania seniorom żywności, w tym gorących posiłków, a także artykułów pierwszej potrzeby. Ogółem każdego dnia działania związane z walką z koronawirusem prowadzi blisko 10 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów SZ RP.
 
Ważna inicjatywa
Pobieranie wymazów staje się jednym z głównych zadań WOT w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Terytorialsi, by jeszcze bardziej zintensyfikować działania, we współpracy ze specjalistami innych rodzajów wojsk zorganizowali mobilne punkty poboru wymazów – Test&Go. Projekt ruszył po weekendzie majowym w Krotoszynie w województwie wielkopolskim. Żołnierze pobierali bezpłatnie próbki materiału od kierowców i pasażerów. Proces odbywał się metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu, i trwał około 15 minut. Po pobraniu wymazy przekazywano do laboratorium, które przeprowadzało badania pod kątem obecności koronawirusa. Pierwszego dnia działalności w Krotoszynie pobrano 88 próbek, zaś drugiego dnia – ponad 100. Po trzech dniach punkt...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: