Święta Ruś i bezbożnicy. Jak Kreml zastawił pułapkę

Przykręcanie śruby

Cała historia zaczęła się 21 lutego, kiedy w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, grupa członkiń zespołu Pussy Riot wykonała pełen wulgaryzmów utwór „Bogurodzico, przegoń Putina”. Ochroniarze wyprowadzili kobiety ze świątyni i puścili wolno. Skandal wybuchł dopiero wtedy, gdy zespół umieścił w internecie film z występu. Wywołało to falę oburzenia wśród prawosławnych. Zatrzymano i aresztowano trzy uczestniczki prowokacyjnego występu. Oskarżono je o sprofanowanie świątyni, obrazę uczuć religijnych i szerzenie nienawiści. Prokurator zażądał dla każdej z nich kary trzech lat pozbawienia wolności. 17 sierpnia sąd w Moskwie skazał kobiety na dwa lata łagru.

Sprawa Pussy Riot może przejść do historii jako początek nowej fali prześladowań przeciwników reżimu. Władze od początku bardzo ostro traktowały członkinie zespołu. Wyrok zapadł po sześciu miesiącach, które kobiety spędziły w areszcie. Nie pomogły nawet protesty międzynarodowe. Z góry było wiadomo, że wyrok będzie skazujący. Dorobek sędzi Syrowej, która skazała członkinie Pussy Riot, nie jest przypadkowy. Na 180 dotychczas wydanych wyroków aż 179 razy powiedziała „winny”. Co więcej, cała szóstka sędziów, którzy mieli do czynienia ze sprawą, wcześniej skazywała na więzienie uczestników antyputinowskich demonstracji i brała udział w procesach Jukosu i Chodorkowskiego. Tej sprawy władze nie odpuszczą. Policja wciąż szuka pozostałych dwóch uczestniczek występu w cerkwi.

Przykładne ukaranie Pussy Riot to wstęp do uderzenia w inne, naprawdę ważne postacie opozycji. Posadzenie w więzieniu blogera Aleksieja Nawalnego to kwestia czasu, podobnie jak wyroki skazujące liderów demonstracji. Niczym w czasach stalinowskich procesów, jedna sprawa będzie nakręcała kolejne, coraz mocniej uderzając w przeciwników władz. Legislacyjną podstawę już przygotowano – uchwalając w ostatnim czasie ustawę ograniczającą...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: