Kim będą nowi „ludzie Moskwy” w Warszawie. Rosyjskie media ogłaszają koniec PO

Kreml skreśla Platformę Obywatelską jako byt znikający z polskiej sceny politycznej. Jednocześnie szuka wśród opozycji „nowych” twarzy, próbując przy tym jak najbardziej utrudnić przeprowadzenie 10 maja wyborów prezydenckich w Polsce – tak wynika z publikacji i działań rosyjskiej propagandy.
 
Gdy w 2008 roku Donald Tusk jako nowy premier RP miał odwiedzić Moskwę, kremlowskie media pisały o nim „Nasz człowiek w Warszawie”. Zauważano, że pod rządami PO i Tuska „ustały niekończące się kłótnie z Unią Europejską, które cechowały rządy Jarosława Kaczyńskiego”, „gabinet Tuska prowadzi wyważoną politykę wobec UE”, „stosunki z Rosją  uległy poprawie”, a „Tuskowi udało się osiągnąć wzajemne zrozumienie z Moskwą”.
Dziś Moskwa nie pokłada takich nadziei w Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. I to nie dlatego, że znacząco zmienił się geopolityczny kurs Platformy, lecz ze względu na to, iż Rosjanie uważają PO za formację schyłkową.
 
Dzień, w którym skończy się Platforma
Jeszcze przed sondażem pracowni Kantar, w którym Kidawa-Błońska otrzymała 4 proc. – mniej niż nawet Szymon Hołownia, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak – rosyjskie ośrodki propagandy skreślały środowisko KO. „Czy 10 maja 2020 r. skończy się Platforma Obywatelska?” – brzmiał tytuł artykułu zamieszczonego 17 kwietnia na kremlowskim portalu Sputnik. W tekście można było przeczytać: „Pytanie o to, czy nadchodzące wybory prezydenckie się odbędą, jest pytaniem nie tylko o przyszłość Andrzeja Dudy, wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa czy o międzynarodowe uznanie ich wyników. Dużo wskazuje na to, że będzie to ostatni akt potęgi Platformy Obywatelskiej jako jednej z dwóch głównych sił w polskiej polityce”. A także: „Przywództwo Grzegorza Schetyny to pasmo ciągłych porażek i szklany sufit”.
Autor artykułu wytykał błędy polityczne, jakie kierownictwo PO popełniło w ostatnich latach, i bez skrupułów obszedł się z bieżącą kampanią prezydencką kandydatki...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: