Maseczki ochronne – wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć. Kto nie nosi, ten roznosi

W internecie aż roi się od porad, wywiadów ze specjalistami i oficjalnych zaleceń dotyczących kupowania, wybierania, używania i dezynfekowania maseczek. Nie musicie ich wszystkich czytać, bo przejrzeliśmy je dla Was i wybraliśmy najistotniejsze informacje.

W związku z epidemią COVID-19 mamy obowiązek zasłaniać nos i usta we wszystkich miejscach ogólnodostępnych, a także na terenie nieruchomości wspólnych. Nie musimy nosić maseczek w lesie, na własnej działce czy balkonie ani w samochodzie, kiedy jedziemy w nim sami, z rodziną lub z tymi, z którymi mieszkamy (tylko kiedy podróżujemy w aucie z obcymi osobami maska jest obowiązkowa!). 

Jakie maseczki są dostępne i jakie wybrać?
Pierwsze z nich to maseczki jednorazowe, dokładnie takie lub zbliżone do tych, których używają chirurdzy. Mają jednak dwie wady. Ich okres przydatności to raptem od kilkunastu minut do godziny, bo kiedy robią się wilgotne, trzeba je zdjąć i wyrzucić. Poza tym maska chirurgiczna z założenia bardziej chroni wszystkich dookoła przed tym, co ze swojego organizmu wydycha jej właściciel, a mniej chroni nas.
Dużo lepiej sprawdzą się maseczki wielokrotnego użytku, materiałowe lub z filtrami. Te drugie, zwane też półmaskami, mają różną skuteczność:  FFP1 to najniższy poziom ochrony – 80 procent,  FFP2 – 94 procent, FFP3 – 99 procent. Materiałowe są zalecane przez większość ekspertów jako wystarczające do noszenia przez ludzi na ulicy. Nie są one bardzo szczelne, ale spełniają swą rolę. Na dodatek można je samemu zrobić w domu. Skuteczność takiej maski można poprawić, dodając podkład pełniący rolę filtra. Może to być fizelina, ściereczka z mikrofibry, filtr do kawy lub filtr do odkurzacza. Wyniki badań wskazują, że takie maseczki hamują rozprzestrzenianie się wirusa średnio o 50 procent. 
Maska nie spełni swojej funkcji, jeśli będzie źle dopasowana do twarzy. Dlatego przy zakupie trzeba zwracać uwagę na rozmiar, a w przypadku...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: