Pomagają, choć sami tracą, czyli kościelne wsparcie w czasie kryzysu. Problemy polskiego Kościoła w dobie koronawirusa

Wpłacają pieniądze, zbierają datki, wspierają starszych – to tylko niektóre działania, jakie podejmują wolontariusze Caritas, siostry zakonne i księża. Robią to, choć polski Kościół znalazł się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, dodatkowo stając się ofiarą hejtu.  – Lewicowe środowiska, które są przepełnione nienawiścią do katolicyzmu, uważają, że teraz jest znakomita okazja, by zniszczyć Kościół. Liczą na to, że wierni oddalą się od Kościoła, jednak wierzę, że staniemy na wysokości zadania i obronimy nasze wspólnoty – mówi europoseł PiS Kosma Złotowski.

Choć instytucje kościelne już w marcu zaczęły inicjować pierwsze akcje wsparcia potrzebujących w walce z koronawirusem, to według lewicowo-liberalnych mediów Kościół zachował się biernie. Pod koniec marca lewicowa publicystka Eliza Michalik stwierdziła, że Kościół „nie dał ani grosza”. Tymczasem Caritas już wtedy organizował m.in. zbiórki darów dla potrzebujących, natomiast parafie tworzyły listy wiernych, którzy potrzebują szczególnej pomocy w dobie epidemii. Z czasem znacznie przybyło działań pomocowych ze strony instytucji kościelnych, choć wiele parafii stanęło na granicy bankructwa.

Potężne wsparcie od Caritas
Zaangażowanie polskiego Caritas, nad którym nadzór pełni Konferencja Episkopatu Polski, zostało docenione w 44. edycji Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). Celem raportu jest promowanie najważniejszych działań z dziedziny CSR prowadzonych przez różne podmioty. Kwietniowa edycja została w całości poświęcona kulisom walki z epidemią koronawirusa. W związku z pandemią Caritas podjął bowiem dwie ogólnopolskie akcje pomocowe – „Pomoc dla seniora” oraz „Wdzięczni medykom”. W ramach pierwszej wolontariusze pomagają osobom starszym, dostarczając im m.in. paczki żywnościowe, środki higieniczne, maseczki itp. Druga akcja jest natomiast odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez szpitale i personel medyczny. By wesprzeć medyków, Caritas...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: