Ścieżki prowadzą do laboratorium… Czy wirus wydostał się z ośrodka badawczego w Wuhan?

Jeszcze miesiąc temu wydawało się oczywiste, że koronawirus SARS-CoV-2 pochodzi od nietoperza i poprzez nieustalonego pośrednika przeskoczył na człowieka. Teraz jednak coraz częściej pojawia się hipoteza, że śmiercionośny wirus to wyciek z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan i to właśnie tam należy szukać pacjenta zero. 

Komunistyczne Chiny od początku trwania epidemii kłamią i na nieścisłościach były łapane wiele razy. Najpierw przez blisko 6 tygodni próbowały zatajać zagrożenie. Potem, gdy prawda była już nie do ukrycia, obwieściły ją światu, ciągle dezinformując i manipulując danymi. Szacuje się, że kilkadziesiąt razy zaniżyły liczbę zarażonych wirusem, a także liczbę zgonów. Administracja USA już nawet nie ukrywa swojego dystansu do jakichkolwiek danych z Państwa Środka. „Moglibyśmy lepiej sobie radzić, gdyby Chiny były bardziej otwarte. Wiele wskazuje na to, że na długo przed tym, zanim świat dowiedział się o wirusie, w grudniu, Chiny już z nim walczyły” – mówił wiceprezydent Mike Pence w rozmowie z CNN. Jeżeli to prawda, oznacza to, że między bajki można włożyć połączenie pacjenta zero ze słynnym targiem w miejscowości Wuhan. Paradoksalnie potwierdzają to również dane chińskie publikowane na początku epidemii, z których wynika, że duża część pacjentów leczonych na COVID-19 nie miała żadnego związku z targiem. Alternatywą dla chińskiej wersji jest hipoteza o wycieku wirusa z laboratorium wirusologii w Wuhan.

Chińczycy badają koronawirusy
Jest pewne, że badaniami koronawirusów Chińczycy zajmują się od kilkunastu lat. Liderką jest tu Shi Zhengli – naukowiec, która w 2004 roku wykryła naturalny rezerwuar koronawirusów u nietoperzy. Jej zespół na masową skalę bada te patogeny i ma na tym polu istotne sukcesy, którymi chwali się na forum międzynarodowym. Wśród setek odkrytych koronawirusów kilkadziesiąt wykazuje podobne właściwości do śmiertelnego SARS. Co więcej, zespół zajmował się tym, w jaki...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: