Wódz, kapłan, przyjaciel. Całe życie poświęcił niepełnosprawnym

Jeżeli o kimś można powiedzieć, że służył bezgranicznie drugiemu człowiekowi, to na pewno takim był ksiądz Stanisław Jurczuk, który całe kapłańskie życie poświęcił osobom niepełnosprawnym. W czwartek 16 kwietnia odbył się jego pogrzeb.

– W imieniu rodziny, przyjaciół, podopiecznych i współpracowników Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej żegnamy Cię, Kochany Bracie, Wujku, Szefie, Przyjacielu, Stachu… My, świadkowie Twojego życia, za świętym Pawłem wołamy dzisiaj: „W dobrych zawodach wystąpiłeś, bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś. Na ostatek odłożono dla Ciebie wieniec sprawiedliwości, który w owym czasie odda Pan” (2 Tm. 4,7-8). Błogosławimy Boga za każdy dzień Twojego życia między nami i ufamy, że przygarnie Cię w swoje miłosierne ramiona, jak Ty wielu z nas przygarniałeś. Do zobaczenia w niebie! – tak przyjaciele pożegnali księdza kanonika Stanisława Jurczuka, założyciela i prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, członka działającej przy prezydencie Narodowej Rady Rozwoju. Ksiądz Jurczuk pośmiertnie otrzymał odznaczenie prezydenta – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kondolencje płynęły zewsząd – złożył je także prezes Jarosław Kaczyński w imieniu własnym oraz Prawa i Sprawiedliwości.
„Żegnamy wspaniałego Duszpasterza, głęboko zaangażowanego w sprawy Kościoła i Ojczyzny, Kapłana o wielkim sercu, Przyjaciela osób niepełnosprawnych. Od 25 lat był prezesem oraz założycielem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Inicjator pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę, od 2016 roku członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej. Pełnił także funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie i Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku. Był laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Odszedł Człowiek niezłomnej wiary, który posiadał...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: