Rosyjska gra na koronawirusa. Dezinformacja z Kremla nasiliła się w czasie pandemii

W czasie trwania pandemii pojawiają się różnego rodzaju fake newsy i fantastyczne teorie. Można się o tym bez trudu przekonać, przeglądając chociażby portale społecznościowe. Część tych fałszywych informacji jest celowo wpuszczana w obieg i stanowi niezwykle ważny element w machinie dezinformacji, która jest wymierzona także w Polskę.

W dezinformacji ważną rolę odgrywa oczywiście tuba Kremla, czyli Sputnik. Kolportuje on różnego rodzaju nieprawdziwe doniesienia, których celem jest wytworzenie atmosfery nieufności, spowodowanie chaosu informacyjnego i pogłębienie podziałów. Służy temu m.in. kolportowanie teorii spiskowych, fałszywych informacji oraz kompletnie oderwanych od rzeczywistości sposobów leczenia COVID-19 czy samodiagnozowania go. 

Interes Putina
Głównym celem rosyjskiej dezinformacji jest umocnienie władzy prezydenta Władimira Putnia. – Jest stosowany mechanizm „koncentracji przy fladze” – związania społeczeństwa z władzą, czyli z Władimirem Putinem – mówi nam dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, który zajmuje się m.in. monitorowaniem i analizami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, na Bałkanach, Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. – Wprawdzie Putin scedował decyzje związane z epidemią koronawirusa na władze lokalne, głównie na gubernatorów, ale to też ma służyć jego umocnieniu, tym bardziej że sytuacja gospodarcza, a więc i polityczna, zależy od ceny ropy naftowej. A z tym, jak wiadomo, jest obecnie duży problem – dodaje ekspert.
Epidemia koronawirusa i konflikt pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską doprowadziły bowiem do drastycznych spadków cen ropy na światowych rynkach. Są prowadzone rozmowy na temat wspólnych działań, które mają na celu podniesienie wartości baryłki ropy naftowej, ale jak na razie nie ma jednoznacznych, ostatecznych ustaleń. A to bije bardzo mocno w rosyjską gospodarkę.
Według analityków, Putin...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: