Chińska propaganda w maseczce Konfucjusza. Agitacja Pekinu w Polsce

Komunistyczne Chiny, które odpowiadają za rozprzestrzenienie się koronawirusa po całym świecie, próbują dziś wykreować się na filantropów pomagających reszcie globu walczyć z pandemią. W działaniach tych Pekin używa różnorodnych narzędzi. W Polsce chodzi przede wszystkim o ulokowane na najlepszych uczelniach Instytuty Konfucjusza.

Chińska „polityka hojności” kryje w sobie „komponent geopolityczny, w tym walkę o wpływy”, a Chiny „agresywnie forsują przesłanie, że w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, są odpowiedzialnym i wiarygodnym partnerem” w sprawie koronawirusa. To nie opinia antykomunistycznego polityka amerykańskiej Partii Republikańskiej, lecz Josepa Borrella, hiszpańskiego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej oraz wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa z ramienia Partii Socjalistów Europejskich.
Oznacza to, że nawet tradycyjnie antyamerykańska lewica europejska zauważa, że Pekin wykorzystuje pandemię koronawirusa do agresywnej ofensywy dyplomatycznej.  
 
MSZ, firma z Pekinu i tysiące trolli
Od kilku tygodni obiektem zmasowanego propagandowego ataku chińskich służb jest Twitter – narzędzie kształtowania opinii publicznej na całym świecie. Twórcom niezależnego portalu śledczego ProPublica udało się w ostatnim czasie zidentyfikować kilka tysięcy fałszywych anglojęzycznych kont, które z jednej strony „informują” o zasługach Pekinu w walce z epidemią, pomocy Chin dla Włoch, Hiszpanii, Serbii itd., a z drugiej uderzają w USA, Hongkong i Tajwan. Jak ustalili dziennikarze, za działalnością owych kont stoi spółka OneSight Technology Ltd. z siedzibą w Pekinie.
Co ciekawe, w akcję (dez)informacji masowo włączyli się też przedstawiciele chińskiego reżimu. Lijian Zhao, rzecznik chińskiego MSZ, pytał niedawno na swym oficjalnym koncie na Twitterze: „Kiedy pacjent zero pojawił się w USA? Ile osób jest zakażonych? Jakie są nazwy szpitali? To armia...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: