Platforma w oczekiwaniu na klęskę. Kto w partii zyska na porażce Kidawy-Błońskiej

W Platformie Obywatelskiej narasta rozgoryczenie związane z bardzo słabym poparciem społecznym dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Potencjalna klęska kandydatki PO bez wątpienia odbije się również na wewnętrznej sytuacji partii. – Mamy do czynienia z niebywałym przypadkiem, kiedy to kandydatka ma niższe notowania niż jej partia. To anomalia polityczna. Na klęsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i osłabieniu pozycji obecnego przewodniczącego zyskają inni politycy tej partii, czego skutkiem mogą być zmiany w kierownictwie PO – przewiduje Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. 

Jak pokazują sondaże, zdecydowanie słabnie poparcie społeczne dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która spadła na trzecie miejsce w większości rankingów kandydatów na prezydenta, co pogłębiło chaos w szeregach Platformy. Niepokój w PO pojawił się już w pierwszej fazie wyścigu o fotel prezydenta, co wiązało się ze słabym początkiem kampanii i wpadkami Kidawy-Błońskiej. Wypowiedzi kandydatki Platformy z jednej strony spowodowały rozbawienie opinii publicznej, z drugiej wzbudziły zażenowanie wśród wyborców. Jej sztab podjął zatem bardziej zdecydowane kroki, co z kolei wywołało zamieszanie, które również negatywnie wpłynęło na jej wizerunek.

Kidawa „zawiesza” kampanię, Kosiniak pnie się w górę
Kandydatka PO ogłosiła, że zawiesza swoją kampanię, apelując jednocześnie do wyborców, aby nie brali udziału w głosowaniu. Wezwała również innych kandydatów, aby poszli w jej ślady, jednak bezskutecznie. Choć Kidawa-Błońska oficjalnie zawiesiła kampanię, to nie zrezygnowała ze startu w wyborach. Jej zachowanie negatywnie oceniają politycy PiS. – Kandydatka PO zaapelowała do swoich wyborców, aby bojkotować wybory, a jednocześnie sama nie zrezygnowała. To absurdalne zachowanie. To tak jakby generał, który prowadzi armię do boju, powiedział: „Walczymy, ale ja was rozpuszczam, wracajcie do domu” – mówi poseł PiS Tomasz Rzymkowski. 
Parlamentarzyści PSL...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: