Urzędnik od cyberwyzwań zorganizuje wybory. Kim jest nowy szef Poczty Polskiej?

Nikt nie kwestionuje jego sukcesów we wdrażaniu strategicznych dla kraju projektów informatycznych. Stworzony przez niego system cyberbezpieczeństwa polskiej armii jest uznawany przez NATO jako wzorcowy. Jednak dziś przed 41-letnim Tomaszem Zdzikotem stoi jedno z najważniejszych życiowych wyzwań: przeprowadzenie korespondencyjnych wyborów prezydenckich. 

6 kwietnia 2020 roku. Sejm przyjął ustawę o przeprowadzeniu najbliższych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. To sytuacja nadzwyczajna, spowodowana epidemią koronawirusa. Kluczową rolę w głosowaniu, które odbędzie się 10 maja, ma odegrać Poczta Polska. To należące do Skarbu Państwa przedsiębiorstwo będzie odpowiadać za całą wyborczą logistykę. Od dostarczenia obywatelom pakietów niezbędnych do oddania głosu (instrukcji i karty do głosowania, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także dwóch kopert), przez przygotowanie specjalnych skrzynek, gdzie będą wrzucane koperty z wypełnionymi kartami do głosowania, na ostatecznym ich dostarczeniu komisjom wyborczym kończąc. Kilka dni przed głosowaniem dymisję ze stanowiska szefa Poczty złożył Przemysław Sypniewski. Zastąpił go 41-letni Tomasz Zdzikot, zaufany współpracownik Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, dotychczas wiceszef tego resortu. Kim jest człowiek, który będzie odpowiadał za przeprowadzenie korespondencyjnie wyborów prezydenckich? „GP” prześwietliła jego karierę.

Minister cyfryzacji? „Nie, dziękuję”
Zdzikot to rodowity warszawiak i miłośnik biegania. We wrześniu 2014 roku przebiegł swój pierwszy maraton. Był wtedy warszawskim radnym. W stołecznym samorządzie działa zresztą od lat. Karierę polityczną rozpoczynał jako 24-latek, będąc doradcą wiceprezydenta Warszawy Sławomira Skrzypka (zginął w katastrofie smoleńskiej). Potem był wiceburmistrzem warszawskiego Śródmieścia i dwukrotnie stołecznym radnym. Od jesieni 2014 roku sprawuje mandat w sejmiku mazowieckim....
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: