Wyleczeni z koronawirusa opowiedzieli nam, co przeszli. Jak przebiega leczenie zakażonych

Niektórzy nie mają objawów, inni przechodzą ciężkie zapalenie płuc. Wtedy pomóc mogą im lekarze, którzy narażając siebie, walczą o życie pacjentów. – Pracę personelu medycznego oceniam wzorowo. Trzeba pamiętać, że ci ludzie narażają swoje życie, by pomóc innym. Wymieniano i dezynfekowano sprzęt, zmieniano maseczki i rękawiczki. Personel dbał o wszystko – mówi szczeciński radny Dariusz Matecki, który w związku z zakażeniem koronawirusem przez 15 dni przebywał w szpitalu.

Koronawirus SARS-Cov-2, który powoduje bardzo groźną chorobę o nazwie COVID-19, wywołał strach wśród większości mieszkańców Polski. Polacy zdali sobie sprawę, że obecnie każdy jest narażony na zakażenie wirusem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Z powodu koronawirusa na oddziały zakaźne trafia coraz więcej osób, o których życie walczą zdeterminowani lekarze i inni pracownicy medyczni. Czego możemy się spodziewać, jeśli trafimy do szpitala? 

Nie czekać. Informować
W ostatnim czasie pojawienie się różnych symptomów chorobowych wzbudza wśród Polaków szczególny niepokój. Najczęściej występującymi objawami koronawirusa są: gorączka, kaszel, duszności, bóle głowy, bóle mięśni i ogólne zmęczenie. Często jednak pojawia się także zapalenie spojówek czy biegunka. Jak podkreślają lekarze, symptomy choroby nie zawsze są takie same u zakażonych. Jeżeli jednak potencjalny chory zaobserwuje, że z jego ciałem dzieje się coś niepokojącego, co może wskazywać na zakażenie koronawirusem, należy powiadomić o tym odpowiednie służby. Powinien więc jak najszybciej zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do lekarza rodzinnego, aby uzyskać dalsze instrukcje. W zależności od swojego stanu może on otrzymać zalecenie pozostania w domu lub udania się do szpitala. W razie problemów ze skontaktowaniem się z sanepidem lub lekarzem można samodzielnie udać się do najbliższego oddziału zakaźnego. Jak podkreślają m.in. ratownicy medyczni, ważne jest, aby...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: