Ostatnie farmaceutyczne rodowe srebra w walce z koronawirusem. Totalna prywatyzacja była osłabianiem państwa

W Polsce po 1989 roku przemysł farmaceutyczny w większości został sprywatyzowany, tylko w niewielkiej części trafiając w ręce rodzimego kapitału. Epidemia koronawirusa udowodniła, jak ważnym elementem funkcjonowania państwa jest posiadanie własnego przemysłu farmaceutycznego. Praca nad szczepionkami i surowicami, produkcja leków wspierających leczenie koronawirusa oraz zabezpieczenie leków dla szpitali to dziś główne zadania resztki przemysłu farmaceutycznego znajdującego się pod kontrolą Skarbu Państwa.
 
Epidemia koronawirusa udowodniła, jak ważnym elementem funkcjonowania państwa jest posiadanie własnego przemysłu farmaceutycznego. To sektor strategiczny dla bezpieczeństwa. Obecnie pod kontrolą Skarbu Państwa znajdują się zaledwie trzy spółki farmaceutyczno-dystrybucyjne: producent leków generycznych Polfa Tarchomin, warszawski wytwórca szczepionek i surowic Biomed oraz właściciel sieci aptek Cefarm. Każda z nich realnie angażuje się w walkę z epidemią, produkując płyn dezynfekcyjny oraz leki wspierające leczenie koronawirusa, prowadząc badania naukowe i przez całą dobę zabezpieczając dostawy produktów leczniczych dla szpitali. – Obecnie musimy się skupić na wzmacnianiu i poszerzaniu możliwości pozostającego pod kontrolą państwa przemysłu farmaceutycznego. Nikt za nas tego nie zrobi – przyznaje w rozmowie z „GP” Tomasz Latos, szef sejmowej komisji zdrowia. Nad pomysłami w tym zakresie pracuje obecnie rząd Mateusza Morawieckiego. „Gazeta Polska” sprawdziła więc, w jakim stanie znajduje się dziś faktycznie państwowy przemysł farmaceutyczny i jakie rozwiązania realnie mogłyby go wzmocnić.
 
Polfa, która oparła się prywatyzacji
Państwowy przemysł farmaceutyczny opiera się dziś głównie na Polfie Tarchomin, produkującej leki generyczne. To jedno z najstarszych przedsiębiorstw w Polsce (działalność rozpoczęło w 1823 roku). Za rządów PO-PSL spółka ta była wystawiona na sprzedaż. Ostatecznie do prywatyzacji...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: