Symbol Wielkanocy. Dowód geniuszu. Największa komórka

Polska rok do roku produkuje około 9 mld jajek. Wiele z nich trafia na nasze stoły. Z danych statystycznych wynika, że Polak zjada blisko 150 jaj rocznie. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś Państwo nad tym, z jak genialnym tworem macie do czynienia? 

Krzysztof Kolumb przeszedł do historii jako odkrywca Ameryki. Chociaż fatalnie się pomylił, bo przecież chciał znaleźć drogę do Indii, to jednak do dzisiaj jest w gronie najsłynniejszych podróżników między Marco Polo, Vasco da Gamą i Herodotem. Nie wszyscy jednak uznawali geniusz Kolumba. Podczas jednego z przyjęć, na które zaproszono żeglarza, podpici goście zaczęli kwestionować jego osiągnięcie, mówiąc, że „w zasadzie był to przypadek, który musiał się kiedyś stać” i „nie jest wielkim czynem”. Na to Krzysztof Kolumb rzucił zebranym wyzwanie. Dogadującym kazał postawić jajko na sztorc. Oczywiście nikomu nie udała się ta szuka. Na koniec Kolumb sam wziął jajko i nadtłukując skorupkę, postawił je pionowo. „Nie sztuką jest oceniać czyny po ich dokonaniu, gdyż wówczas pozornie wydają się proste” – miał rzucić żeglarz. Do dzisiaj powiedzenie „jajko Kolumba” funkcjonuje w obiegu jako określenie prostego rozwiązania pozornie trudnego zagadnienia. 

Fizyczny fenomen
Historyjka doskonale oddaje charakter jajka jako takiego. Wydaje się nam bowiem przedmiotem dość banalnym. Nawet nieumiejący rysować laik jest w stanie naszkicować jego kształt i chyba każdy w swoim życiu rozbił kiedyś jajko, wrzucając je do potrawy. Z drugiej strony jest to jednak niebanalny przykład geniuszu przyrody. Aby to uzasadnić, zacznijmy od kształtu jajka. Mimo że potrafimy go narysować, to jednak przez długi czas nie udało się fizykom opisać go wzorem. Nad wyznaczeniem kształtu jajka za pomocą modelu matematycznego głowili się m.in. Izaak Newton i Jan Kepler. Mówi się, że najlepiej zrobił to francuski astronom Giovanni Cassini w 1680 roku, opisując przekrój jajka wzorem na nieregularną...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: