Altruiści, oszuści i koronawirus. Sprawdzeni patrioci kontra „cudowne amulety”

W czasie panującej obecnie epidemii można zaobserwować dwie skrajne postawy: z jednej strony są ci, którzy świadczą bezinteresowną pomoc, z drugiej ci, którzy chcą zarobić na nieszczęściu i strachu.

Wprowadzane przez rząd kolejne obostrzenia mają na celu położenie tamy rozprzestrzenianiu się epidemii. Jedno z nich dotyczy ograniczenia wychodzenia z domu – im mniej będzie kontaktów między ludźmi, tym szybciej będzie można wrócić do normalnego życia. W tym trudnym czasie na pomoc ruszyli wolontariusze z różnego rodzaju stowarzyszeń i formacji.

Na pomoc
12 marca w KPRM doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg z organizacjami pozarządowymi w sprawie koronawirusa. A konkretnie – w sprawie pomocy, w którą mogą się włączyć te organizacje.
– Od momentu wybuchu epidemii musieliśmy zrezygnować z naszej działalności poza krajem. Przede wszystkim zamknęliśmy biuro i odwołaliśmy wszystkie spotkania, nie chcąc nikogo narażać, co nie znaczy, że przestaliśmy pracować – wręcz przeciwnie – mówi nam Małgorzata Suszyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Odra-Niemen, którego przedstawiciele wzięli udział w spotkaniu. 
Żywność, która została w magazynach Stowarzyszenia, trafiła do potrzebujących w Polsce. – Mamy około 10 ton żywności, większość z niej przeznaczyliśmy dla osób objętych kwarantanną. W praktyce to wygląda tak, że paczki żywnościowe, w których są artykuły o długim terminie przydatności do spożycia, rozprowadzamy po całej Polsce – mówi nam Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Stowarzyszenia. – W całym kraju tam, gdzie mamy nasze oddziały, trwają akcje wspomagające lokalne środowiska kombatantów, Sybiraków, seniorów Solidarności – przygotowujemy wirtualne spotkania i wydarzenia dla przyjaciół Odra-Niemen w ramach akcji #zostańwdomu; wydajemy paczki z żywnością i jeżeli jest taka potrzeba, dostarczamy obiady także osobom przebywającym na...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: