Wolontariusze w szalikach. Jak polscy kibice pomagają w walce z koronawirusem 

Zbierają pieniądze na żywność, środki higieniczne i sprzęt dla szpitali. W całej Polsce trwają kibicowskie akcje pomocowe, których głównym celem jest wsparcie tych, którzy ratują życie pacjentów zakażonych koronawirusem. – Środowisko kibicowskie cechuje niesamowita odwaga. Ci ludzie nie boją się wyzwań, nie boją się walczyć o swoje, co przekłada się na konkretne działania. Chodzi o to, by Boże przykazania realizować w życiu. I to się dzieje – mówi ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz polskich kibiców.

Mimo że rozgrywki piłkarskie zostały zawieszone, polscy kibice w trudnym czasie nie próżnują. Sportowi fani na własną rękę organizują pomoc m.in. dla szpitali, które leczą pacjentów z koronawirusem. Skala pomocy jest ogromna. W zeszłym tygodniu w akcje pomocowe włączyło się około 70 grup kibicowskich z całej Polski. Zbiórki pieniężne są organizowane przede wszystkim w internecie za pomocą serwisu zrzutka.pl.
Wspierając służbę zdrowia, środowiska kibicowskie współpracują ze szpitalami, stacjami pogotowia ratunkowego, sanepidem, izbami lekarskimi oraz z urzędnikami miejskimi i wojewódzkimi. Część grup kibicowskich nie ukrywa, że inspiracją dla ich działań był szlachetny gest anonimowego kibica Cracovii, który przekazał 1200 okularów ochronnych dla krakowskich szpitali. Na pomoc w walce z koronawirusem swoje pieniądze przeznaczył m.in. Jakub Błaszczykowski, piłkarz Wisły Kraków. Za tym przykładem i temu podobnymi poszli kibice, a także piłkarze i biznesmeni, którzy hojnie wsparli szpitale.

„Jak możemy pomóc?”
Pomoc dla szpitali na dużą skalę organizują m.in. kibice Lecha Poznań, którzy zbierają zarówno pieniądze, jak i żywność oraz materiały ochronne. Dlaczego to robią? – Bo tacy jesteśmy. Często organizujemy pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Teraz zdajemy sobie sprawę, że choroba może dotknąć nasze rodziny, nasze dzieci, naszych rodziców. Robimy to dla innych, ale również dla siebie – mówi...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: