Powtórka procesu lobbysty i szwajcarskiego bankiera. Proces w sprawie afery ujawnionej 15 lat temu rusza od początku

Półtora miesiąca temu warszawski Sąd Apelacyjny uchylił korzystne dla Marka Dochnala i Petera Vogla wyroki w sprawie przywłaszczenia 20,9 mln dolarów. Ich proces po ośmiu latach ruszy więc od początku – ustaliła „Gazeta Polska”.

Ta sprawa miała wstrząsnąć światem polityki i biznesu. 15 lat temu okazało się, że niektórzy czołowi polscy politycy i biznesmeni przez lata mieli gromadzić na kontach w szwajcarskich bankach pieniądze pochodzące z wątpliwych źródeł – łapówek i oszustw finansowych. Takie rachunki – najpierw w Coutts Banku w Zurichu, a potem EFG – miał prowadzić bankier Peter Vogiel. Prokuratura i służby specjalne przez lata wnikliwie badały tę sprawę. Jedno ze śledztw dotyczyło podejrzenia przywłaszczenia przez znanego lobbystę Marka Dochnala 20,9 mln USD ze szwajcarskiego konta należącej do niego spółki. Pomóc mu w tym miał obsługujący rachunek Peter Vogel. Akt oskarżenia przeciwko obydwu mężczyznom wpłynął do sądu w 2012 roku. Sprawa trwała pięć lat. Pod koniec 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Vogla i umorzył postępowanie wobec Dochnala Z ustaleń „GP” wynika jednak, że ich proces ruszy od początku. Powód? 5 lutego 2020 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił poprzedni wyrok i polecił ponowne rozpatrzenie sprawy.
 
Laptop na łańcuch i kłódkę
1 września 1998 roku. Tego dnia pracę w Coutts Banku w Zurichu rozpoczął Peter Vogel. Szybko stał się tam bardzo wpływową postacią. Jego asystentka Caterine Egloff zeznała, że był traktowany na specjalnych zasadach. Jako jedyny pracownik banku przechowywał listę klientów wraz z dokumentami na… prywatnym laptopie. „Normalnie laptop zostawał zawsze wieczorem w biurze, jednak Peter Vogel zabezpieczał laptop łańcuchem z dużą kłódką” – opowiadała śledczym Egloff. Na liście klientów Vogla znajdowało się wielu znanych polityków i biznesmenów. Wśród nich wpływowy lobbysta Marek Dochnal. Ten absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, rocznik 1961, spełniał...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: