Poradnik dla tych, którzy na kwarantannie. Kto nie ma rodziny, może liczyć na państwowe służby

Restrykcje związane z kwarantanną wiążą się m.in. z zakazem samodzielnego robienia zakupów przez osoby pozostające w kwarantannie. W takiej sytuacji odizolowanym mogą pomóc ich najbliżsi, którzy również muszą zachować środki ostrożności, aby nie narazić się na zakażenie. A gdy objęci kwarantanną nie mogą liczyć na nikogo, z pomocą przychodzą odpowiednie służby. Szczególnym wsparciem objęte są osoby starsze, samotne i niepełnosprawne.

Kwarantanna domowa polega na konieczności pozostania w domu przede wszystkim osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi, lecz także tych, które albo chorobę przechodzą łagodnie, albo nie chorują, ale wróciły do kraju z zagranicy. Objęci kwarantanną nie powinni spotykać się innymi osobami ani wychodzić na zewnątrz nawet na krótkie spacery, ponieważ grozi to dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa. 

Schemat działania 
Decyzję administracyjną o kwarantannie wydaje państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub graniczny inspektor sanitarny. Osoby objęte kwarantanną, które potrzebują pomocy w zaspokojeniu podstawowych potrzeb, powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, który ma obowiązek zapewnienia wsparcia w takich sytuacjach. Z ośrodkiem można się kontaktować telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. Informację o osobie potrzebującej pomocy ośrodek przekazuje funkcjonariuszom Ochotniczej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub Wojsk Obrony Terytorialnej.
Poinformowana jednostka odbiera następnie potrzebne produkty od organizacji, która zadeklarowała pomoc żywnościową. Żywność, którą należy dostarczyć odizolowanym w związku z podejrzeniem koronawirusa, posiadają: Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Federacja Polskich Banków Żywności oraz stowarzyszenie Odra-Niemen. Odebrana od organizacji żywność jest następnie dostarczana przez funkcjonariuszy osobie znajdującej się w...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: