118 ciosów nożem, czyli okoliczności łagodzące. Jesteśmy bardziej liberalni od europejskich lewaków

W polskich sądach dominuje liberalna doktryna prawa karnego, która powoduje, że sędziowie wydają łagodne wyroki nawet wobec najbrutalniejszych przestępców. Ten liberalizm nie tylko ukształtował sędziowską mentalność, ale stanowił też podstawę dla stworzenia obecnie obowiązującego Kodeksu karnego. – Czynników, które powodują, że mamy sporo kontrowersyjnych wyroków, jest wiele. Jednym z nich jest również łagodne prawo. Stąd nasze propozycje zmian Kodeksu karnego. To antidotum, które da szansę na uzdrowienie tej sytuacji – mówi „Gazecie Polskiej” Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Kamil M., który brutalnie zamordował swoją dziewczynę, zadając jej 118 ciosów nożem, ma odbyć karę 25 lat pozbawienia wolności. Tak niedawno orzekł Sąd Najwyższy, tym samym oddalając kasację ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który wnosił o karę dożywocia. SN uznał bowiem, że fakt, iż po popełnieniu zbrodni sprawca sam zgłosił się do organów ścigania, stanowi okoliczność łagodzącą.

15 lat za gwałt na trzylatku
Z kolei Portugalczyk Steve V., który w Polsce zgwałcił i zakatował na śmierć 3-letniego chłopca, ma spędzić w więzieniu tylko 15 lat. Sąd Apelacyjny w Łodzi uznał, że sprawca nie miał zamiaru zabić chłopca, więc odpowiada za gwałt, a nie za zabójstwo. Kasację zapowiedział minister Zbigniew Ziobro.
Niestety przykładów skandalicznie łagodnych wyroków wobec zwyrodnialców jest w Polsce o wiele więcej. Co ważne, jak pokazują dane, nawet reszta Europy jest dla brutalnych przestępców bardziej surowa niż polscy sędziowie.
Jak wynika z European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics, czyli kompendium statystyk o przestępczości w Europie, tylko 13 proc. skazanych za gwałt dostaje w Polsce kary długoterminowe. Dla porównania na Węgrzech odsetek ten wynosi prawie 34 proc., w Czechach 32 proc., w Niemczech prawie 25 proc. Średnia europejska również wynosi 25 proc.

Zbrodnia...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: