Skąd Kwaśniewscy mają miliony? Grypsera pierwszej damy: „garaż”, „buty”, „zmniejszenie dziurek” i „szewc”

Willa w Kazimierzu Dolnym należała nieformalnie do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – to, co do tej pory wiedzieliśmy w oparciu o fragmentaryczne dowody i poszlaki, potwierdziły niezbicie usystematyzowane materiały CBA. Ich zawartość pokazuje sieć powiązań, próby ominięcia prawa i poczucie bezkarności głównych bohaterów. Ale to nie wszystko – jak ustaliła „Gazeta Polska”, w związku z tą sprawą pojawiły się dowody dotyczące majątku byłej pary prezydenckiej. Dochody, które nie mają pokrycia w oficjalnych przychodach. Śledztwo dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy.

Tysiące stron dokumentów, dziesiątki godzin nagrań, setki świadków – tak w skrócie wygląda materiał dowody zgromadzony w tzw. sprawie willi Kwaśniewskich w Kazimierzu Dolnym. Każdy z opublikowanych stenogramów rozmów (a także ich nagrania) ma ogromną wartość dowodową i wskazuje, kto jest faktycznym właścicielem domu w Kazimierzu nad Wisłą. 
To nie wszystko – jak ustaliła „GP”, w związku z tą sprawą pojawiły się dowody dotyczące majątku byłej pary prezydenckiej. Dochody, które nie mają pokrycia w oficjalnych przychodach. Dlatego też śledztwo, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach, dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy, o których coraz głośniej w kontekście Aleksandra Kwaśniewskiego. Ostatnio ukraińskie media pisały o milionie euro, które miał przyjąć były prezydent od spółki Burisma.
Tzw. sprawa willi Kwaśniewskich stała się głośna za sprawą nagranej rozmowy Aleksandra Gudzowatego i Józefa Oleksego (obydwaj już nie żyją), w której były premier mówi wprost: „Kupili przecież w Kazimierzu całe wzgórze od Jaśka Wołka. To jest ten artysta. Byłem tam”.

Tomasz Małecki zbiera dowody
Prokuratura na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego odtajniła materiały ze śledztwa, w którym pojawia się wątek willi w Kazimierzu Dolnym. Decyzja zapadła po tym, jak Tomasz Kaczmarek (były funkcjonariusz CBA, znany jako „Agent Tomek”) w...
[pozostało do przeczytania 87% tekstu]
Dostęp do artykułów: