Otwarty Dialog i rosyjski wywiad. Śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki ponownie zajmie się sprawą Ludmiły Kozłowskiej, szefowej Fundacji Otwarty Dialog. Negatywną opinię odnośnie do jej pobytu wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która – jak ustaliliśmy – w dalszym ciągu prowadzi postępowanie w sprawie FOD. Polskie i zagraniczne służby sprawdzają m.in., czy Ludmiła Kozłowska wykorzystywała swoje kontakty w Unii Europejskiej i wśród europosłów do nielegalnego lobbingu, działań i zbieraniu informacji, które później były używane przez Rosję w wojnie hybrydowej.

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog wystąpiła o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej.  Rok temu wojewoda mazowiecki oraz szef Urzędu ds. Cudzoziemców odmówili jej długoterminowego prawa pobytu w Polsce i została ona objęta zakazem wjazdu na terytorium Polski oraz UE. Kozłowska odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił powyższe decyzje stwierdzając, że materiały dostarczone przez ABW są „niewystarczające do podjęcia decyzji o odmowie”. – Decyzją WSA sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, który ponownie się nią zajmie – mówi nam minister Jarosław Szajner, szef Urzędu ds. Cudzoziemców.

Informacje służb
Fundacja Otwarty Dialog znalazła się w zainteresowaniu polskich służb między innymi ze względu na podejrzane kontakty i działania przedstawicieli FOD. Co ciekawe, FOD przypisuje sobie moc sprawczą reformy Interpolu (tak czytamy na stronie FOD) – tymczasem do Interpolu trafiły informacje dotyczące podejrzanej działalności Fundacji. Zarówno polskie, jak i europejskie służby ustaliły, że Ludmiła Kozłowska, Bartosz Kramek oraz FOD mogą być zamieszani w pranie brudnych pieniędzy i wojnę hybrydową prowadzoną przez Rosję z państwami Europy Wschodniej, które administracja Władimira Putina uznaje za swoich wrogów. Służby sprawdzają między innymi, czy i w jaki sposób Ludmiła Kozłowska wykorzystywała...
[pozostało do przeczytania 84% tekstu]
Dostęp do artykułów: