Walka z pneumokokami może być bardziej skuteczna. Które szczepionki wybierze Ministerstwo Zdrowia?

Dzięki pojawieniu się szczepionki bardziej skutecznej od tych dotychczas stosowanych znacznie rosną szanse na skuteczne zapobieganie zakażeniom pneumokokowym. Jednak szczepionka ta wciąż nie znalazła się w Obowiązkowym Programie Szczepień Ochronnych (OPSO).

Obecnie program obejmuje bezpłatną szczepionkę starszego typu. Jest ona mniej skuteczna w stosunku do szczepów bakterii najbardziej rozpowszechnionych w Polsce.
Pneumokoki to powszechnie stosowana nazwa bakterii Streptococcus pneumoniae, znanych także jako dwoinki zapalenia płuc. Są one szeroko rozpowszechnione na świecie i – jak podaje portal szczepienia.pl – rocznie powodują około 14,5 mln zachorowań oraz 800 tys. zgonów u dzieci poniżej 5. roku życia.

Cel strategiczny: zmniejszenie zapadalności  
Tymczasem zwiększenie skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom to jeden z dziesięciu priorytetów polityki zdrowotnej państwa. A przecież inwazyjna choroba pneumokokowa stanowi poważne zagrożenie. Działający przy ministrze zdrowia Zespół ds. Szczepień Ochronnych stwierdził, że przy wyborze szczepionki przeciwko pneumokokom celem strategicznym powinno być zmniejszenie zapadalności – innymi słowy, należy wybrać taką szczepionkę, która gwarantuje jak największą skuteczność.
Według najnowszego raportu Narodowego Instytutu Leków w Polsce, za wystąpienie zakażeń pneumokokowych prowadzących do poważnych powikłań i zgonów u dzieci odpowiadają najczęściej serotypy (odmiany) 3, 14 i 19A. Dlatego Zespół rekomendował ministrowi zdrowia zastosowanie szczepionki zawierającej te właśnie serotypy pneumokoka.
Już w lipcu ubiegłego roku portal medexpress.pl informował, że obowiązująca dotąd „wprowadzona do kalendarza obowiązkowych szczepień w 2017 r. szczepionka zabezpieczająca przed 10 typami pneumokoka, PCV10, skutecznie eliminuje zawarte w niej serotypy, nie chroni jednak przed najczęściej występującymi w Polsce serotypami 3 i 19A. Taką...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: