Bezpieka chce powrotu przywilejów. Opozycja murem za oprawcami

Toruń, 7 grudnia 2019 r., Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Trwa konferencja pod patronatem wicemarszałka Senatu RP Michała Kamińskiego „Solidarni z Represjonowanymi”. Na sali siedzą wszelakiej maści byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej oraz politycy opozycji. Bo ci „represjonowani” to właśnie byli funkcjonariusze komunistycznych służb.

„Zapewne słyszeliście, co ja i moi czcigodni koledzy, w tym Andrzej Rozenek, który ten bój toczy heroicznie od samego początku, mieliśmy państwu do powiedzenia w tej sprawie. Nie znajduję w sobie śmiałości, by mówić państwu rzeczy oczywiste, chciałbym się pokłonić państwu za waszą służbę dla Polski” – rozpoczął swoje wystąpienie Michał Kamiński, były polityk prawicy, a obecnie senator Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Na konferencji jako panelista pojawił się także Adam Szłapka, obecny przewodniczący Nowoczesnej, Andrzej Rozenek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej oraz Paweł Kasprzak, szef Obywateli RP. Na sali znalazły się banery z napisami „Konstytucja”, „Obywatele RP” oraz logo „Solidarni z Represjonowanymi” w biało czerwonych barwach, ze ściekającą farbą mającą symbolizować krew.

Od Kiszczaka do III RP
Patronat merytoryczny nad konferencją objęła Federacja Służb Mundurowych RP, która – mimo zapewnień działaczy o apolityczności – jest organizacją wpierającą opozycję. Świadczą o tym nie tylko podejmowane przez Stowarzyszenie akcje, ale także spotkania, które odbyły się m.in w trakcie kampanii wyborczej do Europarlamentu, w których uczestniczyli Tomasz Siemoniak, poseł Platformy Obywatelskiej, czy wspomniany Andrzej Rozenek oraz „apolityczni” funkcjonariusze służb specjalnych PRL. Przykładem jest udział gen. Tadeusza Fydrycha, członka SLD, byłego zastępcy Straży Granicznej, a wcześniej żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza. Zwiad WOP jest uznawany za służbę specjalną Polski Ludowej – prowadził...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: