Przeszkoleni na Bielikach. Historyczna chwila w Dęblinie

W 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego zakończyło się pierwsze szkolenie podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina na samolotach M-346 Bielik. Przez osiem miesięcy zdobywali oni wiedzę i umiejętności, dzięki którym zasiedli za sterami jednego z najlepszych samolotów w polskiej armii. Teraz ich śladem podążą kolejni młodzi lotnicy.  

Wiosną tego roku spośród studentów wojskowych IV i V roku Lotniczej Akademii Wojskowej, szkolących się w pilotażu na wszystkich rodzajach statków powietrznych będących na wyposażeniu 41. oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego (jednostek wchodzących w skład 4. Skrzydła), wytypowano czterech podchorążych, którzy pierwsi w historii polskiego lotnictwa zasiedli za sterami samolotów M-346 Bielik. Zanim jednak sierż. pchor. Andrzej Wszołek, sierż. pchor. Sebastian Szczypka, sierż. pchor. Jędrzej Kmak oraz st. kpr. pchor. Andrzej Milke rozpoczęli trening w powietrzu, musieli przejść intensywne szkolenie naziemne. Zadaniem młodych pilotów było m.in. opanowanie zasad eksploatacji, budowy, a także funkcjonowania wszystkich systemów Bielika. O skali trudności tego przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że sama instrukcja obsługi samolotu liczy około 900 stron. Na każdej z nich znajdują się kluczowe informacje, bez znajomości których kurs szkoleniowy nie mógłby być kontynuowany. Ponadto musieli zapoznać się z procedurami wykonywania lotów, komunikacji radiowej oraz z charakterystyką lotniska.

Trening na symulatorach
Młodzi lotnicy szlifują kunszt pilotażu, zaczynając od prostych elementów, czyli lotów proceduralnych, a kończąc na skomplikowanych zadaniach, podczas których symuluje się użycie uzbrojenia powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia. Bardzo często scenariusz misji zakłada, że w powietrze wzbija się jednocześnie kilka samolotów, co wymaga rzetelnego informowania się załóg biorących udział we wspólnym locie, a także odbycia bliźniaczej misji na symulatorze – mówi „GP” cz. p.o....
[pozostało do przeczytania 54% tekstu]
Dostęp do artykułów: