„Zły” bez retuszu. Ekranizacja powieści o powojennym półświatku stolicy

Polscy widzowie będą mogli obejrzeć ekranizację kultowej powieści Leopolda Tyrmanda „Zły”. Prace nad filmem trwają od kilku lat, w tym czasie doszło do zmiany reżysera, scenarzysty i producenta. Teraz jest duże prawdopodobieństwo, że najpóźniej w 2023 roku film wejdzie na ekrany.

Za kilka dni rozpocznie się rok 2020, który to polski Sejm ustanowił rokiem Leopolda Tyrmanda. Data została wybrana nieprzypadkowo: w 2020 przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty i Sejm – jak czytamy w uchwale – „w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

Ostatni moment
Powieść „Zły” niemal od razu stała się bestsellerem, natomiast oficjalne recenzje były bardzo chłodne. I nie ma się czemu dziwić: w powieści zostało niezwykle barwnie przedstawione przestępcze podziemie stolicy pomijane w ówczesnej literaturze, w której królował socrealizm. Książka, której akcja toczy się w ruinach powojennej Warszawy, w środowisku półświatka, będąca niemal gotowym scenariuszem, w PRL-u nie doczekała się ekranizacji.
– Ten film nie miał prawa powstać, bo za nim musiałaby pójść diagnoza ówczesnej rzeczywistości: skąd są prostytutki, dlaczego ludzie piją, kradną, dlaczego są biedni? Przecież to nie mogło się zdarzyć w PRL-u. Wtedy milczało się o prawdziwej historii Polski i o prawdziwej codzienności. Dawano nam milicjanta – porucznika Borewicza, który uganiał się za bandziorami – mówi nam Maria Dłużewska, reżyserka, aktorka, scenarzystka, działaczka opozycji.
W III RP powieść „Zły” doczekała się nielicznych adaptacji scenicznych i na tym się skończyło. Dopiero kilka lat temu pojawiły się informacje, że będzie ekranizacja tej powieści. „W 2013 roku media obiegła wiadomość, że Xawery Żuławski wiosną 2014 rozpocznie zdjęcia do ekranizacji jednej z najgłośniejszych powieści PRL-u, czyli »Złego« Leopolda Tyrmanda. Ówcześni producenci Sławomir Jóźwik i Andrzej...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: