Kieł cenniejszy niż złoto. Morski jednorożec

Co to jest narwal i skąd jego kieł wziął się w centrum Londynu? – te pytania tuż po zamachu w stolicy Wielkiej Brytanii zadawało sobie wielu Europejczyków. Tymczasem kieł narwala to od wieków przedmiot pożądania okryty tajemnicą i sławą.

Dawno temu na Grenlandii, mniej więcej tam, gdzie zamieszkiwał Anaruk, była sobie matka z synem. Kobieta nie akceptowała swojego pierworodnego, gdyż ten był wątłego zdrowia, a na świat przyszedł niewidomy. Aby przystosować swojego syna do życia, matka była dla niego okrutna i wymagająca. To dało do pewnego stopnia efekt, gdyż z niewidomego wyrósł sprawny myśliwy. Pewnego dnia do miejsca, gdzie mieszkała matka z synem, podpłynęło stado białych wielorybów. Była to niespodziewana okazja dla ludzi, którą dzisiaj można by porównać do wyprzedaży w supermarkecie. Kobieta obwiązała się więc liną, na końcu której znajdował się harpun, a następnie nakazała synowi rzucić w najmniejszego wieloryba. Ten jednak nie wykonał polecenia, wbijając ostrze w największego osobnika ze stada. W efekcie kobieta została wciągnięta pod lód. Ponoć w morskiej głębinie została zamieniona w narwala, a jej włosy okręcone wokół liny stały się słynnym kłem.

Męski warkocz
Jak każda legenda, tak również ta o narwalach niekoniecznie wszystko tłumaczy. Przede wszystkim słynny kieł, wyglądający rzeczywiście na skręcony niczym metalowy drut i przy odrobinie wyobraźni mogący przypominać długi ludzki warkocz, to w wypadku tego ssaka atrybut męskości. Ów dziwny kieł bowiem jest charakterystyczny dla samców. Może dorastać nawet do 3 m i ważyć około 10 kg (jest pusty w środku jak róg). Przeważnie jest jeden, chociaż raz na 500 przypadków zdarza się podwójny. Te spektakularne kły trafiają się również u samic, ale są krótsze i zwykle zupełnie gładkie. Poza tym jednym wystającym kłem zęby tego ssaka są w zaniku. Najprawdopodobniej więc za kilkadziesiąt pokoleń zwierzę to nie będzie miało innych zębów poza tym długim...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: