Nieposłuszeństwo UB-ywatelskie. Jak byli esbecy planują walczyć z rządem

Publiczne piętnowanie, galerie „portretów hańby”, tworzenie list niewygodnych parlamentarzystów, symboliczne „akty oskarżenia”, szydzenie z urzędników, nachodzenie „na masową skalę” polityków PiS – takie pomysły na walkę z nowym rządem mają środowiska tzw. emerytów mundurowych. Wszystko w ramach zemsty za ustawę dezubekizacyjną, która odebrała przywileje emerytalne funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki.

Po wyborach parlamentarnych reprezentująca interesy „emerytów mundurowych” Lewica ma w Sejmie 49 mandatów, ale to Zjednoczona Prawica tworzy rząd. Zdecydowana wygrana prawicy wywołała nową falę frustracji w środowisku dawnych esbeków, nic nie wskazuje bowiem na to, by w najbliższych czterech latach zapisy ustawy dezubekizacyjnej zostały zmienione czy też zniesione. Jak zamierzają walczyć z „pisowskim reżimem” byli mundurowi? Prezydent Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych (FSSM) RP Zdzisław Czarnecki we współpracy z Komitetem Prawnym i Komitetem Medialnym FSSM sformułował właśnie zasady „nieposłuszeństwa obywatelskiego” wobec – jak to ujął – „autorytarnych rządów PiS”.

Esbeckie portrety hańby
Choć byli mundurowi z PRL podkreślają na każdym kroku swoje przywiązanie do demokracji, to swój manifest zatytułowany „Nieposłuszeństwo obywatelskie” rozpoczynają od ataku na... większość głosujących Polaków. „Państwo, konstytucja, demokracja, trójpodział władzy, praworządność – to pojęcia abstrakcyjne dla znacznej części polskiego społeczeństwa, bardzo słabo wyedukowanej prawnie i obywatelsko. Dla niej konkretem są pieniądze w kieszeni, a dobra władza to taka, które je daje” – czytamy w tekście podpisanym przez szefa FSSM i rozsyłanym, według ustaleń „GP”, między byłymi esbekami.
„Jako obecni i byli żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych, dla których wartości konstytucyjne nie są obojętne, musimy odważnie ich bronić” – kontynuuje Czarnecki, a następnie wymienia metody walki z rządem PiS, jakie...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: