Pomorska Sycylia. Walizka pradziadka i republika deweloperów

Śledztwo, w którym ma postawione zarzuty europosłanka Magdalena Adamowicz, zatacza coraz szersze kręgi. Postępowanie odsłoniło sieć powiązań, w których główne role odegrali gdańscy urzędnicy, włodarze miasta oraz deweloperzy. Jak ustaliła „Gazeta Polska”, w najbliższym czasie śledztwo ma być ponownie przedłużone.

Sprawa zaczęła się w 2012 roku, kiedy to „Tygodnik Solidarność” opisał niejasności związane z majątkiem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Po tej publikacji postępowanie wszczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne, którym wówczas kierował Paweł Wojtunik, nominowany na to stanowisko przez premiera Donalda Tuska. Sprawa trafiła do sądu. CBA sprawdziło także oświadczenia majątkowe żony Pawła Adamowicza, Magdaleny, której prokuratura również postawiła zarzuty.

„Republika deweloperów”
W prokuratorskim śledztwie pojawiły się tropy prowadzące do pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz jednego z deweloperów, który – co ciekawe – sprzedał kilka mieszkań Pawłowi i Magdalenie Adamowicz.
„Przedmiotem śledztwa jest również domniemane niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przez pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku poprzez zaniechanie w 2008 roku podjęcia czynności ukierunkowanych na dochodzenie kary umownej z tytułu zwłoki z przekazaniem Gminie Miasta Gdańsk 48 lokali mieszkalnych oraz z tytułu zawarcia umowy przyrzeczonej w terminie do dnia 30.06 2008 r., co było związane z realizacją umowy z Pomeranką sp. z o.o. [znany w Gdańsku deweloper – przyp. red.] w przedmiocie zamiany gruntu na lokale mieszkalne. W wątku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych postawiono dwóm osobom, które reprezentowały inwestora” – dowiedzieliśmy się w Prokuraturze Krajowej. Jak wyjaśniono w odpowiedzi na nasze pytania, „w trakcie śledztwa prokurator ustalił, że podłożem działań korupcyjnych było dążenie inwestora Pomeranka sp. z o.o. do...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: