Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Duńska zgoda na Nord Stream 2
30 października Duńska Agencja Energetyki poinformowała, że wydała zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach. Rurociąg ten ma przebiegać przez wody Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Agencja napisała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej internetowej stronie, że udzieliła zezwolenia na budowę 147-kilometrowego odcinka rurociągu na południowy wschód od wyspy Bornholm. Dania była do tej pory jedynym krajem, który nie zgadzał się na ułożenie rosyjsko-niemieckiego gazociągu w swoich wodach – duńskie władze nie wydawały oficjalnego potwierdzenia, że jego poprowadzenie przez morską wyłączną strefę Danii będzie bezpieczne dla naturalnego środowiska.
 
Przodownicy imigracji…
Według danych brukselskiego Eurostatu, w roku 2018 państwa UE udzieliły łącznie aż 3,2 mln pierwszych pozwoleń na pobyt obywatelom państw spoza UE. To największa liczba legalnych imigrantów od dekady. Jak informował „Puls Biznesu”, państwem najczęściej przyznającym prawo legalnego pobytu jest Polska, która w roku 2018 wydała je po raz pierwszy aż 635 tys. ludzi z Ukrainy, Białorusi, krajów Azji i innych. Kolejne miejsca zajęły Niemcy (544 tys.), Wielka Brytania (451 tys.), Francja (265 tys.) i Hiszpania (260 tys.).
 
… i zadłużenia
Największy dług publiczny w całej Unii ma Grecja – aż 180 proc. greckiego PKB. Włosi mają dług w wys. 138 proc. PKB, a Portugalczycy 121 proc. Najmniejszym długiem mogą pochwalić się mieszkańcy Estonii (9,3 proc. PKB), Luksemburga (20,3 proc.) oraz Bułgarii (20,4 proc.).
 
Ambitne plany rządu Czech
Premier Czech Andrej Babiš, przemawiając do posłów z komisji ds. zagranicznych czeskiego parlamentu, podkreślił, że energia jądrowa ma stać się głównym źródłem energii w Czechach do roku 2040 ze względu na energetyczne...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: