Burzowe chmury nad „Fokami”. Formoza pod lupą śledczych

Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące zawierania przez elitarną jednostkę Formoza niekorzystnych umów na zakup sprzętu i szkolenia. Z kolei Służba Kontrwywiadu Wojskowego od wielu miesięcy bada niejasne relacje i powiązania stowarzyszenia zrzeszającego byłych żołnierzy tej formacji – ustaliła „Gazeta Polska”.

To perła w koronie polskiej armii. Zlokalizowana w Gdyni elitarna jednostka komandosów-płetwonurków Formoza to obok GROM formacja ciesząca się dużym autorytetem wśród NATO-wskich sojuszników. Jednak z ustaleń „GP” wynika, że niektórzy byli oraz obecni żołnierze tej jednostki mogli dopuścić się nadużyć, fałszowania dokumentów i korupcji. Śledztwo w tej sprawie na podstawie zawiadomienia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) na początku października tego roku wszczęła Prokuratura Rejonowa w Gdyni. Jednak to może być tylko wierzchołek góry lodowej. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że od wielu miesięcy szeroko zakrojone działania operacyjne dotyczące osób powiązanych z Formozą prowadzi Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Pod lupą znalazło się stowarzyszenie zrzeszające byłych i obecnych żołnierzy tej elitarnej jednostki. Badane są m.in. wpłaty dokonywane na tę organizację przez firmy zainteresowane zawarciem umów z Formozą, a także relacje z Bogdanem W., biznesmenem podszywającym się pod komandosa GROM, który w maju tego roku został skazany przez sąd za oszustwo (wyrok nie jest prawomocny). „GP” ujawnia kulisy skandalu w polskim Navy Seals.

Kto wpłacał pieniądze?
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe Formoza to mająca siedzibę w Gdyni organizacja zrzeszająca byłych i obecnych żołnierzy tej elitarnej jednostki komandosów-płetwonurków. Jej celem jest „popularyzowanie działalności jednostki, umacnianie jej autorytetu oraz pogłębianie wiedzy na jej temat”. Swoją działalność prowadzi dzięki środkom pozyskiwanym ze składek członkowskich oraz dotacji i wpłat – zarówno od firm, jak i od osób...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: