Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.
 
Spinki płk Czerkalina
O dobre imię i honor munduru walczy pułkownik FSB Kiriłł Czerkalin, którego oskarżono, że wraz z innymi wysokiej rangi oficerami „chronił przed kłopotami” banki, pobierając za to pewną prowizję. Pułkownik przyznaje nawet, że część jego dochodów pochodziła nie do końca „ze źródeł przewidzianych przez prawo”. Dlatego jest gotów oddać państwu swoje porsche cayenne, drogi zegarek, a nawet spinki do koszuli. A oprócz tego trochę uzbieranej na starość gotówki: 72,8 mln dolarów, ponad 8,5 mln euro, 4 tys. funtów oraz 800 mln rubli.
 
Pierwszy z listy
Na początku ubiegłego roku rzecznik praw przedsiębiorców Boris Titow spotkał się w Londynie z grupą 40 rosyjskich biznesmenów, którzy uciekli z kraju przed wszczętymi przeciwko nim postępowaniami karnymi. Zachęcał ich do powrotu, obiecując prezydencki „list żelazny” i anulowanie międzynarodowych listów gończych. Jako pierwszy do Rosji wrócił Andriej Kakowkin, znany biznesmen z Rostowa nad Donem. Już siedzi – dostał właśnie trzy lata. Rzecznik Titow zapewnia, że to jakieś nieporozumienie. No pewnie: spotkał się z czterdziestoma, a udało się wsadzić tylko jednego...
 
Młody przyjaciel pograniczników
Nieprzyjemna przygoda przydarzyła się mieszkańcowi obwodu kurgańskiego Rosji, który przyjechał w okolice Grodna i wypytywał tam, jak dojść do granicy Białorusi z Polską. Miał pecha, bo natrafił na ucznia miejscowej szkoły, który umyślnie wskazał mu zły kierunek, a sam zawiadomił mundurowych. Skąd niedoszły naruszyciel granicy mógł wiedzieć, że jego fałszywy przewodnik działał w szkolnym klubie „Młody przyjaciel pogranicznika”?
 
Szansa na dojrzałość
„Mężczyzna dojrzewa w wieku 35 lat...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: