Zablokować przekop – nowy plan Rosji. Park narodowy na Mierzei Wiślanej

Moskwa ma nowy plan na blokowanie, spowalnianie i wyrządzanie szkód wizerunkowych inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej. Na początku października ogłoszono mianowicie, że na rosyjskiej części Mierzei powstanie... park narodowy. Ta nieoczekiwana deklaracja sprawi, że europejscy „ekolodzy” oraz politycy i urzędnicy unijni dostaną do ręki groźny oręż w walce z polską inwestycją.

W ostatnim czasie kremlowska propaganda, choćby agencja Sputnik, seryjnie produkuje teksty przeciw przekopowi Mierzei Wiślanej, posiłkując się przy tym argumentacją polskich stowarzyszeń „ekologicznych” oraz niektórych polityków opozycji. Oto przykładowe tytuły artykułów: „Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną »zabije« część ekosystemu”, „Greenpeace: Kanał przez Mierzeję Wiślaną wyrządzi poważną szkodę środowisku”, „I ucieknie sandacz z Krynicy Morskiej”. Slogany te trafiły już na podatny grunt w europejskich środowiskach „zielonych”.
Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy najpierw rosyjska propaganda, później opozycyjne media w Polsce, a na koniec rozmaici unijni „Zieloni” będą alarmować: „Przekop Mierzei zagrozi parkowi narodowemu”, „Ekologiczne plany pokrzyżowane przez prawicowy polski rząd?”, „Zniszczą unikalny ekosystem projektowanego parku”.

Park narodowy w miejsce dwupasmówki i spa
Zaskakujący plan utworzenia parku narodowego na obszarze rosyjskiej części Mierzei Wiślanej ogłoszono w pierwszych dniach października. Koncepcję nakreślił sam gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow, któremu na konferencji prasowej towarzyszył szef komisji ds. ekologii w rosyjskiej Dumie Władimir Burmatow. „Obwód jest aktywnie zaangażowany w implementację kluczowych obszarów zakreślonych przez prezydenta i wyrażonych w dekrecie z maja br. W związku z tym planujemy nadać status parku narodowego kolejnemu terytorium – Mierzei Wiślanej. Ma to nastąpić do 2024 r. Wniosek do Ministerstwa Zasobów Naturalnych jest w...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: