KulturaFOTOGRAFIA


„Jan Bortkiewicz – Fotografie i…” to retrospektywna wystawa zdjęć wybitnego wrocławskiego fotografika. Zobaczymy na niej ponad 100 fotografii przedstawiającymi m.in. Wilno, rodzinne miasto artysty. Nie zabraknie kontrowersyjnych dzieł inspirowanych wejściem Polski do Unii Europejskiej. – Ta wystawa to swoista artystyczno-fotograficzna opowieść 67-letniej podróży z Polski do Polski – mówi autor. Fotografie Bortkiewicza to sztuka bardzo osobista, w której wątki autobiograficzne przeplatają się z elementami filozofii, historii, antropologii. Wystawę oglądać można w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 26 sierpnia.

KOLEJNY HIT WAKACJI

„Bara Bara Bere Bere” to utwór, który przebojem wdarł się na antenę większości polskich stacji radiowych. Jego olbrzymią popularność widać też na portalach społecznościowych. 23-letni wokalista Leo Rodriguez śpiewający tę piosenkę poszedł śladem Michela Telo i Gusttavo Limy. Połączył gorące klimaty sertanejo z muzyką pop, dorzucił do tego nienaganny metroseksualny wygląd i sceniczny wigor. Powstała z tego mieszanka wybuchowa, wywołująca szaleństwo przede wszystkim wśród żeńskiej części słuchaczy. Leo Rodriguez jeszcze tego lata ma wydać album o jednoznacznie brzmiącym tytule „Atmosfera”. Złoto, jeśli nie platyna, gwarantowane.

ODZYSKANE DZIEŁO

„Cmentarz Ojców Reformatorów w Krakowie” to wybitna litografia Józefa Czajkowskiego. Grafika uznana za stratę wojenną odnalazła się po 66 latach. Mocno zabrudzona, poddana niszczycielskim działaniom owadów i grzybów, przeszła zaawansowaną konserwację. Od 13 lipca można ją oglądać w Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Józef Czajkowski to znany malarz, architekt i pedagog. Był laureatem nagrody Grand Prix w dziedzinie architektury na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w 1925 r. w Paryżu. Malował pejzaże, portrety i...
[pozostało do przeczytania 45% tekstu]
Dostęp do artykułów: