Koniec działkowego monopolisty

Zdaniem sędziego Stanisława Bernata, zakwestionowane przez TK przepisy dotyczą Polskiego Związku Działkowców – sposobu, w jaki powołano tę organizację, jej monopolistycznej roli wobec działkowców i administrowania działkami (tzw. ROD – rodzinnymi ogrodami działkowymi). – Ideą wyroku jest poszerzenie i wzmocnienie pozycji samych działkowców. Jednocześnie chodzi o konieczność poszerzenia praw właścicieli gruntów, na których znajdują się ogródki działkowe: skarbu państwa i samorządów. Ich pozycja jest dziś słaba, a wykonywanie przez nie praw właścicielskich – iluzoryczne – dodał Bernat.

Obecnie w gestii PZD znajduje się ponad 966 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 43 tys. ha (według stanu z początku 2011 r.). Korzysta z nich więc kilka milionów osób. W samej Warszawie ogródki działkowe zajmują ponad 1,1 tys. ha, we Wrocławiu 1,4 tys. ha, a w Poznaniu ok. 800 ha i zwykle są to bardzo atrakcyjne lokalizacje. Jak podała PAP, Eugeniusz Kondracki, prezes PZD od początku istnienia związku, tj. od 1981 r., powiedział po ogłoszeniu wyroku TK, że los działkowców jest przesądzony, tereny działek znikają z powierzchni miast. Dodał też, że związek zrobi wszystko, żeby bronić ogródków i działkowców.

Sam prezes nie ukrywa swoich sympatii politycznych. Wraz ze związkiem poparł on w 2005 r. w wyborach parlamentarnych SLD za uchwalenie w ostatnich tygodniach rządów tej partii korzystnej dla PZD ustawy. Ubiegłoroczny II Kongres PZD stwierdzał m.in., że „ustawa o ROD jest najlepszym dokumentem prawnym w historii ogrodnictwa działkowego i stanowi szczytowe osiągnięcie naszego ruchu. Tylko ustawa może skutecznie chronić słuszne interesy działkowców i Związku”.

Doradcy z firmy Home Broker orientacyjnie szacują wartość ogródków działkowych w największych miastach Polski na ponad 20 mld zł. – Gdyby były obłożone podatkiem od nieruchomości oraz gminy naliczałyby od nich opłaty za użytkowanie wieczyste, zyskałyby kilkaset milionów zł rocznie – twierdzą...
[pozostało do przeczytania 6% tekstu]
Dostęp do artykułów: