Człowiek do zadań niemożliwych. Biografia Antoniego Macierewicza

Krakowskie wydawnictwo Biały Kruk właśnie wydało biografię Antoniego Macierewicza. Autor – Jerzy Kłosiński – podjął się niezwykle trudnego zadania: na 295 stronach umieścił historię życia człowieka, o którym śp. premier Jan Olszewski mówił, że jest powołany do zadań niemożliwych.

Jerzy Kłosiński, wieloletni znajomy Antoniego Macierewicza, w barwny sposób przedstawia bohatera książki i jego rodzinę – opisuje historie zupełnie nieznane, jak chociażby tę z Juliuszem Osterwą w roli głównej. Otóż dziadek Antoniego Macierewicza, Adam, przyczynił się na początku XX wieku do wsparcia finansowego Osterwy – wielkiego reżysera i aktora teatralnego, który przebywał wówczas w głębi Rosji. Adam Macierewicz – delegat Rady Zjazdów Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny i jednocześnie delegat Centralnego Komitetu Obywatelskiego (CKO) w Twerze – jeździł po Rosji w imieniu tych polskich instytucji i niósł pomoc rodakom.

Ta historia (a także inne dotyczące rodziny głównego bohatera) pokazuje, że Antoni Macierewicz nie mógł pójść inną drogą niż jego przodkowie – służby Rzeczypospolitej w rozumieniu Piotra Skargi. Od lat młodzieńczych działał w opozycji, co przypłacił aresztowaniem; współtworzył KOR, działał w antykomunistycznym podziemiu – jego pozycja była tak silna, że przedstawiciele środowisk zagranicznych postrzegali Antoniego Macierewicza jako rzeczywistego lidera antykomunistycznej opozycji.

To wszystko opisuje Jerzy Kłosiński, sięgając także po wydarzenia z czasów III RP i słynną „listę Macierewicza”, likwidację WSI, tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, pracę na stanowisku ministra obrony narodowej, kontakty z NATO oraz jego dymisję. Autor opisuje także działania Antoniego Macierewicza w najważniejszym chyba zadaniu jego życia – w dochodzeniu prawdy, co naprawdę wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.

Po przeczytaniu tej książki czytelnik bez trudu zrozumie, dlaczego Antoni Macierewicz jest...
[pozostało do przeczytania 44% tekstu]
Dostęp do artykułów: