Zielona ośmiornica. Aferę podkarpacką osądzi sędzia… Kosiniak

Część spraw związanych z tzw. aferą podkarpacką, w której zarzuty usłyszeli czołowi politycy i działacze PO i PSL z Podkarpacia, trafiło do tarnowskiego sądu. W jednej z nich, która należy do najważniejszych wątków afery, orzeka sędzia Mariusz Kosiniak, spokrewniony z szefem PSL-u Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem Polskiego Stronnictwa Ludowego – dowiedziała się „Gazeta Polska”.

Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym w Tarnowie z wyłączeniem jawności i dziennikarze nie mają do niej dostępu – nie mogą uczestniczyć w rozprawach i są pozbawieni możliwości wglądu do akt. Sędzia Mariusz Kosiniak, który w niej orzeka, został wybrany w drodze losowania. Jak ustaliliśmy, w raporcie jest wymienionych sześciu sędziów, jednak losowano spośród trzech, którzy mieli najmniej spraw do prowadzenia. Sędzia Kosiniak, który orzeka w Sądzie Rejonowym w Tarnowie w ramach jednej drugiej etatu, miał bardzo mało spraw i został wylosowany jako ten, który osądzi jeden z najważniejszych wątków afery podkarpackiej. W procesie, o którym mowa, są oskarżeni były prokurator Zbigniew N., były doradca najpierw ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego, a następnie ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego, oraz biznesmen Andrzej W., który w aktach IPN figuruje jako zarejestrowany przez Służbę Bezpieczeństwa w Radomiu TW o pseudonimie Roman.
Zapytaliśmy biuro prasowe PSL o związki rodzinne między sędzią Mariuszem Kosiniakiem a prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który pochodzi z podtarnowskiego Gręboszowa. Biuro potwierdziło nam pokrewieństwo, podobnie jak to, że obydwaj panowie mają ze sobą kontakt, zaznaczając, że nie dochodzi do niego zbyt często. „Pan prezes [Władysław Kosiniak-Kamysz – red.] nie ma regularnego kontaktu z panem sędzią. Kontakt mają tylko sporadycznie przy okazji dużych uroczystości rodzinnych, niestety głównie pogrzebów” – czytamy w odpowiedzi biura prasowego PSL.
Z naszych ustaleń wynika, że do spotkań dochodzi także...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: