Człowiek legenda Solidarności Walczącej. KORNEL MORAWIECKI KAWALEREM ORDERU ORŁA BIAŁEGO

W latach 70. stworzył najsilniejsze wydawnictwo drugiego obiegu w południowo-zachodniej Polsce. Po wprowadzeniu stanu wojennego najpierw był głównym organizatorem najsilniejszego w kraju dolnośląskiego podziemia, a potem twórcą najprężniejszej konspiracji – Solidarności Walczącej. W uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.

Wśród przodków ma poległych w patriotycznych demonstracjach roku 1861 i powstańców od gen. Langiewicza. Wystarczy zajrzeć do indeksu którejkolwiek książki poświęconej świętokrzyskiemu obwodowi Armii Krajowej, by zobaczyć, jak wiele razy pojawia się tam jego nazwisko. W regionie, z którego pochodzą Morawieccy, spędził część dzieciństwa. Żołnierze oddziału „Jędrusiów”, bohaterowie słynnego odbicia więźniów w Jędrzejowie – to w sporej części jego wujkowie i kuzyni. Sam urodził się w okupowanej stolicy 3 maja 1941 roku. Dorastał w mieście przemienionym przez Niemców w cmentarną pustynię wypalonych ruin. Nawet kiedy miasto zaczęło się zaludniać i odbudowywać – on widział w nim przede wszystkim cierpiące ofiary wojny – ludzi bez nóg, bez rąk czy wycieńczonych mieszkańców szop skleconych z poczerniałych od ognia desek. Bo w takich „domach” przez długie lata mieszkały tysiące warszawiaków. Bardziej interesowały go dyscypliny ścisłe i filozofia, ale po maturze zdawał egzaminy na studia medyczne. Zawód lekarza uważał za najpotrzebniejszy i jako lekarz miał nadzieję nieść ukojenie otaczającym go zewsząd cierpieniom. Brak jednego punktu przesądził jednak o innym biegu życia.

Cenny nabytek Dolnego Śląska
Okazało się, że w tym samym roku można było zdawać na fizykę we Wrocławiu. W mieście i jego okolicach mieszkali już krewni i znajomi. Wraz z pejzażem dolnośląskiej stolicy, złożonym głównie z ruin takich samych jak warszawskie, sprawiało to, że zostając studentem Uniwersytetu Wrocławskiego, w...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: