NIE wykluczeniu komunikacyjnemu. Kolejna faza Programu Kolej Plus

To wieloletnie zaniedbania i błędy kolejnych ekip rządzących popełnione zarówno po 1989 roku, jak i wcześniej, sprawiły, że około 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców pozbawionych jest połączeń kolejowych. Ma temu przeciwdziałać Program Kolej+.

Według najnowszych informacji uzyskanych przez „GP” w Ministerstwie Infrastruktury, na realizację Programu (pełna nazwa: Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej +) przewidziano ponad 6,5 mld zł. Przyjęte przez resort zasady finansowania umożliwią współfinansowanie inicjatyw zgłaszanych przez samorządowców w wysokości 85 proc. (pozostałe 15 proc. „dorzucałyby” zainteresowane samorządy).
 
Wrócą nieczynne połączenia
Program jest wskazany jako kluczowy dla sektora kolejowego w założeniach PiS na następną kadencję. Zakłada jako „możliwe do realizacji” inwestycje, dzięki którym utworzone zostaną połączenia kolejowe z ośrodkami wojewódzkimi 20 miast o liczbie ludności powyżej 10 tys. mieszkańców. Według naszych informacji są to: Myślenice, Jastrzębie-Zdrój, Krapkowice, Bielawa, Złotoryja, Krosno Odrzańskie, Śrem, Gostyń, Turek, Żnin, Świecie, Chełmno, Busko-Zdrój, Końskie, Konstancin-Jeziorna, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Sokołów Podlaski, Włodawa, Zamość. Przy czym, jak napisało ministerstwo, „zestawienie stanowi katalog otwarty i dofinansowanie w ramach Programu może uzyskać każda jednostka samorządu terytorialnego wpisująca się w wytyczne i założenia Programu”.
Resort podkreśla, że „ubiegłoroczna propozycja założeń Programu spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony samorządów, które m.in. występowały do ministra infrastruktury z licznymi zapytaniami i propozycjami dotyczącymi możliwych do realizacji inwestycji”.
Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, której projekt przyjął we wrześniu rząd, zakłada także działania zmierzające do: powstrzymania degradacji infrastruktury kolejowej, w tym korytarzy transportowych,...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: