„To” nie do końca to. Tylko starych strachów żal

„To” Stephena Kinga jest horrorem z wyższej półki – opowieścią o dorastaniu, stracie kogoś najbliższego, niepewnym losie i strachu, który chwyta za gardło dzieci i dorosłych. Niestety, druga część najnowszej ekranizacji tej słynnej powieści dużo z tego zgubiła.

Pierwsza część „To” w reżyserii Andy’ego Muschiettiego weszła do kin w 2017 roku. I nie zawiodła: także dlatego, że filmową fabułę celowo przesunięto o kilka dekad, aż do lat 80. Dzięki temu pokolenie dzisiejszych czterdziesto-, pięćdziesięciolatków lepiej się odnalazło w świetnie odtworzonej scenografii miasteczka Derry w pełnym mgły i stukostrachów stanie Maine. Na „To” patrzyło się z pełną satysfakcją – choć ekranizacja sporo uprościła z książkowej fabuły, to subtelne aluzje do przedwiecznego żółwia Maturina sugerowały, że twórcy pamiętają także o tych, dla których ważna jest właśnie oryginalna powieść. Ale film „To: Rozdział 2” zgubił nie tylko żółwia. Jedyny tym razem autor scenariusza, Gary Dauberman, nie tylko go wyciął. Wymyślił nową, pewnie znacznie łatwiejszą do pokazania na dużym ekranie kosmogonię dla uniwersum „To”. To nowe źródło zła, bardziej oczywiste dla popkultury, bo kosmiczne. Po odwiecznym żółwiu nie zostało już ani śladu; zniknęła też złowroga Pajęczyca, której emanacją był Tańczący Klaun Pennywise, a która straszyła swoje ofiary: „To nie jest iluzja, ty mały, głupi chłopcze, to wieczność. Moja wieczność i właśnie się w niej gubisz”. King jako mistrz horroru od zawsze niedwuznacznie sugerował, że małe, ludzkie zło, utkane z brudnych tajemnic i drobnych na początku grzeszków, jest najgorsze.

W filmie, który właśnie obejrzałem, tego wszystkiego już nie ma. Owszem, poszczególne sekwencje są znakomite – w końcu takie produkcje za ciężkie pieniądze robi sztab profesjonalistów. „To: Rozdział 2” to istna feeria wyrazistych, dobrze zagranych i zbudowanych scen, które epatują i czystą grozą, i nagłym przestrachem, i tragifarsą czy wręcz groteską. Jednak...
[pozostało do przeczytania 18% tekstu]
Dostęp do artykułów: