Rewolucja gazowa w Polsce i Europie. Już za 3 lata wygasa kontrakt jamalski z Gazpromem

Zużycie gazu w Europie wzrosło w latach 2015–2018 do 470 mld m3 rocznie i przewiduje się, że popyt na ten na surowiec nie będzie malał.. Tymczasem pozycja rosyjskiego Gazpromu na rynku słabnie m.in. wskutek pojawienia się tańszego gazu LNG z USA. Dodatkowo za trzy lata do Polski popłynie surowiec z Norwegii.

– Większość znaczących producentów energii w Polsce, planujących duże bloki energetyczne, przewiduje wykorzystanie gazu jako paliwa  – zauważył prezes PGNiG SA, Piotr Woźniak. Jego zdaniem do zwiększenia popytu na gaz  skłania obecnie rekordowo niska cena tego surowca  na giełdach światowych. – Liczymy, że ceny powrócą do średniego poziomu sprzed 2–3 lat – dodał Woźniak. Tymczasem PGNiG musi obecnie płacić wygórowane ceny za gaz z Rosji, o którego koszty prowadzi  spór z Gazpromem przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

– Kupujemy rosyjski gaz, ponieważ musimy. Kontrakt jamalski opiera się na zasadzie „take or pay”. Niezależnie od tego, czy surowiec weźmiemy, czy nie, i tak musimy za niego zapłacić. Niespełnienie warunków kontraktu byłoby skrajnie nieodpowiedzialne. Na szczęście kontrakt jamalski wygasa w 2022 roku. Nie zamierzamy go przedłużać. Przez lata umowa z Gazpromem okazała się niewystarczająco wiarygodna i naraziła nas na duże straty. Za trzy lata chcemy się zaopatrywać głównie ze źródeł norweskich – zapowiedział prezes Woźniak.

– Do końca 2022 roku 90 proc. mieszkańców Polski będzie miało możliwość dostępu do sieci dystrybucyjnej. Gazyfikując kraj, dajemy ludziom możliwość wyboru – wskazał Woźniak.

Występujący w dyskusji min. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przypomniał o niedawno podpisanym przez Polskę z Ukrainą i USA dokumencie „Memorandum Of Understanding”. – Wyraża on intencję współpracy między tymi krajami, gdyby Ukraina potrzebowała więcej gazu na wypadek kryzysu – tłumaczył minister. – Wówczas Ukraina mogłaby dokonać zakupu...
[pozostało do przeczytania 12% tekstu]
Dostęp do artykułów: