Igrzyska hejtu 2019. Za niemieckie pieniądze w czasie kampanii wyborczej odbędzie się zjazd hejterów

W najbliższy weekend w Łodzi mają się odbyć Igrzyska Wolności, których głównym organizatorem jest Fundacja Industrial, wydawca magazynu „LIBERTÉ!” z Leszkiem Jażdżewskim na czele. Imprezę współfinansuje niemiecka fundacja, a lista panelistów obejmuje wszystkie nazwiska kojarzące się z najbardziej ordynarnym hejtem totalnej opozycji, na czele z Ewą Wójciak, Janem Hartmanem i Władysławem Frasyniukiem. Występ Lecha Wałęsy zapowiedziano jako „intelektualny rarytas”.

Myli się ten, kto sądzi, że Igrzyska Wolności to trzydniowy kongres intelektualistów, za którym stoi liberalne czasopismo społeczno-polityczne. Już sam dobór panelistów pokazuje, że jest to impreza polityczna, w której biorą udział czołowi działacze opozycji i z którą od wielu lat jest związany Jażdżewski. W 2007 roku startował on z Łodzi w wyborach parlamentarnych – według danych znajdujących się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej uzyskał zaledwie 1787 głosów i nie dostał się do Sejmu.

Pieniądze
Igrzyska Wolności są organizowane w Łodzi przez magazyn „LIBERTÉ!” od pięciu lat. W pierwszej edycji, która odbyła się na początku czerwca 2014 roku, partnerami strategicznymi były: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki oraz niemiecka Fundacja Wolności im. Friedricha Naumanna, która jest powiązana z niemiecką partią FDP. Ustaliliśmy, że tylko z MKiDN magazyn „LIBERTÉ!” na organizację czterodniowych „Igrzysk Wolności” dostał 280 tys. złotych. Pozostałe pieniądze zostały przekazane z MSZ i niemieckiej fundacji. Partnerami merytorycznymi były m.in Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Uniwersytet Łódzki, partnerami medialnymi m.in. TVP Info, radio TOK FM, „Gazeta Wyborcza”, tygodnik „Polityka”, a partnerem logistycznym Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, które podlega Urzędowi Miejskiemu w Łodzi.
W 2015 roku Igrzyska Wolności odbyły się w dniach 15–17 października, tuż przed wyborami...
[pozostało do przeczytania 82% tekstu]
Dostęp do artykułów: