Śląscy autonomiści pod sztandarami PO i PSL. Domagają się decentralizacji Polski, Rosja jest na tak

Działacze antypolskiego Ruchu Autonomii Śląska oraz Śląskiej Partii Regionalnej znaleźli się na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Autonomiści z ugrupowania Ślonzoki Razem wystartują natomiast do Sejmu wspólnie z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz politykami Pawła Kukiza. O co tak naprawdę walczą zwolennicy śląskiej autonomii?

Śląscy autonomiści od lat głoszą, że Górny Śląsk powinien stać się odrębną jednostką terytorialną, która posiadałaby m.in. własny parlament oraz inne instytucje. Dążą również do uznania gwar śląskich za język regionalny. Oficjalnie długofalowym celem autonomistów jest całkowita decentralizacja, czyli przekształcenie Polski w państwo federalne, w którym każde województwo posiadałoby określoną prawem odrębność. Domagają się także uznania Ślązaków za naród. Do tych celów od lat dąży szereg śląskich organizacji ze stowarzyszeniem Ruch Autonomii Śląska na czele. Aby go osiągnąć, autonomiści muszą znaleźć się w polskim parlamencie.

Poparcie Moskwy
Śląscy autonomiści są aktywni również w sprawach zagranicznych. Ruch Autonomii Śląska popierał niepodległościowe dążenia Katalończyków. Zostało to dostrzeżone przez rosyjskie media, w których zaczęto spekulować, czy Ślązacy zdecydują się wziąć przykład z Katalonii. „Katalońscy separatyści zainspirowali Polaków”, „Mieszkańcy Śląska wezmą przykład z Katalończyków?” – pisały rosyjskie portale. Zaangażowanie mediów rosyjskich w sprawę Śląska ocenia Michał Patryk Sadłowski, ekspert ds. obszaru poradzieckiego. – Dla Moskwy państwa europejskie z rozbudowanymi odrębnościami ustrojowymi dla mniejszości są słabszymi podmiotami, a poza tym, i chyba to jest najważniejsze, może na nie potencjalnie oddziaływać czy też szantażować, żeby nie ingerowały one w interesy rosyjskie. Jeżeli dane państwo potencjalnie poprze separatyzmy w Rosji, na przykład na Kaukazie Północnym, Tatarstanie czy Syberii, to Rosjanie będą oddziaływać na separatyzmy w tym kraju...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: