Wyrok za… mema. Drażliwy poseł PO kontra satyra

Profesor Sławomir Cenckiewicz będzie musiał przeprosić posła Sławomira Nitrasa. Tak postanowił Sąd Okręgowy w Szczecinie. – Karanie kogoś za to, że podał dalej mema, jest działaniem przeciwko realizacji zasady wolności słowa. Zaczyna się tworzyć mechanizm autocenzury – uważa Jolanta Hajdasz z Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Poseł Sławomir Nitras złożył pozew w sądzie, uznając, że profesor Cenckiewicz naruszył jego dobra osobiste, zamieszczając na swoim Twitterze trzy memy dotyczące szczecińskiego posła. Memy zostały opublikowane przez Cenckiewicza w grudniu 2016 roku, kilkanaście dni po tak zwanej próbie puczu, kiedy opozycja totalna okupowała salę plenarną Sejmu. To wtedy Sławomir Nitras przeszukiwał osobiste rzeczy pozostawione przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zabrał książkę Jarosława Kaczyńskiego „Porozumienie przeciw monowładzy”. Paradował po sali sejmowej, trzymając tę publikację wysoko w górze jak trofeum, i komórką nagrywał filmik, chwaląc się tym, co zdobył. Książki już nie odłożył na miejsce.

Zachowanie Nitrasa wywołało oburzenie. O plądrowaniu w rzeczach posłów PiS poinformowały media, pojawiło się mnóstwo komentarzy, a w internecie powstało dziesiątki memów. Dwa tygodnie po tym zdarzeniu profesor Sławomir Cenckiewicz zamieścił na swoim Twitterze trzy satyryczne memy. Pierwszy przedstawiał infografikę ostrzegającą przed kieszonkowcami w komunikacji publicznej z podpisem: „Uwaga! Kieszonkowcy POSŁOWIE PO”. Drugi – wizerunek Nitrasa z podpisem „Art 119.9 Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 zł, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny”. Trzeci mem był autorstwa prof. Cenckiewicza. Na protokole współpracy Lecha Wałęsy z SB, który były prezydent „wypożyczył” z Urzędu Ochrony Państwa w 1993 roku, historyk napisał: „Poseł Sławomir Nitras i jego koleżka z PO wzorują się na praktykach Patrona – Ikony – „wypożyczał” na zawsze, ale chociaż kwitował...
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: