Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę.  Od Moskwy do wiosek na Przywołżu.

Symboliczny upominek
Mer Jekaterynburga spotkał się z pilotami Uralskich Linii Lotniczych, którzy posadzili w polu kukurydzy Airbusa z 224 pasażerami na pokładzie i dwoma niesprawnymi silnikami. Na pamiątkę wręczył im model... okrętu podwodnego. Czyżby ku przestrodze? To mógł też dołączyć jakąś niewielką makietę rakiety o napędzie nuklearnym. Albo jeszcze lepiej – samego reaktora.

Pomysłowy wnuczek
Wnuk Borysa Ebziejewa, jednego z członków Centralnej Komisji Wyborczej, mając zaledwie 4 latka kupił sobie warte ponad 7 mln USD mieszkanie w Moskwie. A jako siedmiolatek sprzedał je offshore’owi z Wysp Dziewiczych, dołożył trochę ze skarbonki i kupił dom na Rublowce – ujawniła Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego. Niewykluczone jednak, że do zakupu dorzucili się trochę tata z dziadkiem, którzy pracowali wtedy na kierowniczych stanowiskach w państwowym Funduszu Emerytalnym i jako niekwestionowani specjaliści postanowili zadbać o przyszłość potomka.

Nowości demografii
W ubiegłym roku w Rosji pięć 17-latek zostało matkami... po raz piąty. Z kolei 15-letnie dziewczęta urodziły 919 dzieci, z czego 22 z nich – po raz drugi. A 16-latki – prawie 3 tys., z których 165 były ich drugim, dziewięcioro – trzecim, a dwoje – czwartym dzieckiem. Eksperci uspokajają jednak, że w niektórych regionach Rosji to norma, na przykład na Kaukazie. Co kraj, to obyczaj, a demografowi radość?

Nie denerwować emerytów
70-latek z Permu pokłócił się z alpinistami przemysłowymi, którzy robiąc remont elewacji, majtali mu się na linach za oknem i przeszkadzali w spokojnym spożywaniu alkoholu. Dziadek wziął więc nóż i poodcinał im liny. Jeden z robotników zdążył wspiąć...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: