Jak PO przykleja Szczecin do Niemiec. Miasto ma być polsko-niemiecką aglomeracją

„Szczecin powinien stać się polsko-niemiecką aglomeracją” – napisał niemiecki „Nordkurier” przed spotkaniem marszałka Olgierda Geblewicza z Manuelą Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Dla zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza z PO punktem odniesienia w polityce zagranicznej jest znacznie bardziej Berlin niż Warszawa. Tam jeździ po wytyczne dla strategii rozwoju Pomorza Zachodniego.

– Rozmawiamy o tym, jak wnieść naszą współpracę na kolejny poziom – mówił po spotkaniu z premier Meklemburgii marszałek Olgierd Geblewicz. Wizyta Manueli Schwesig dotyczyła utworzenia polsko-niemieckiej aglomeracji.
Zanim do wizyty doszło, dziennik „Nordkurier”, największa gazeta północno-wschodniej części Niemic, napisał, że trwają zaawansowane rozmowy o tym, aby stolica Pomorza Zachodniego stała się polsko-niemiecką aglomeracją. Osią współpracy byłyby handel i usługi. Jest to istotne w kontekście słabo rozwiniętych landów niemieckich, które upatrują swoją szansę we wspieraniu współpracy ze Szczecinem. „Projekt »szczecińska metropolia« mógłby być sfinansowany zarówno przez Berlin, jak i przez lokalne władze z Brandenburgii oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego” – pisał dziennikarz „Nordkuriera” Matthias Diekhoff, cytowany przez portal money.pl.

Współdziałanie z aglomeracją berlińską
Sam termin wizyty premier Manueli Schwesig był krytykowany przez zachodniopomorskich polityków PiS. Przypadł w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. – To jest wysoce niestosowne, mocno nieprzemyślane, to duża niezręczność – mówi radny Sejmiku Zachodniopomorskiego Zbigniew Bogucki z PiS. – Chodzi o kontekst historyczny, który dla nas, Polaków, jest niezwykle istotny.
Maciej Kopeć, szczeciński radny sejmiku i wiceminister edukacji narodowej, mówi, że pomysł tworzenia polsko-niemieckiej aglomeracji nie jest zaskakujący. Radny zwraca uwagę na Strategię Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030, w...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: