O mamma, mamma, mamma! „Diego” – opowieść o Maradonie i Neapolu

Luigi to neapolitańczyk, który od wielu lat mieszka w Polsce. Prowadzi knajpę w Warszawie. Gdy go pytam: „Gigi, a kim dla ciebie jest Maradona?”, odpowiada: „Najlepszym piłkarzem w historii”, ale zaraz potem dodaje z westchnieniem i nutą żalu w głosie: „Ale jako człowiek, no wiesz…”.
 
W Neapolu Diego Armando Maradona do dzisiaj jest bogiem. Pośród słynnych murali namalowanych na ścianach domów przez artystę Jorita Agocha, obok świętego Januarego, patrona miasta, jest też dzieło z twarzą Maradony. Do dziś najpopularniejsze imię nadawane nowo narodzonym chłopcom to właśnie… Diego. Bo Diego Maradona odkąd przyjechał do Neapolu w 1984 roku, po nieudanym piłkarskim romansie z Barceloną, i poprowadził SSC Napoli do zdobycia dwukrotnego scudetto (mistrzostwo Włoch), a także pucharu UEFA, to już nie tylko piłkarz, nie tylko legenda, ale wręcz symbol miasta, jego nieświęty patron konkurujący z prawdziwymi świętymi o palmę pierwszeństwa. Nie sposób próbować patrzeć na Maradonę bez próby zrozumienia Neapolu. Nie sposób próbować zrozumieć Neapol bez spojrzenia na Maradonę. Na jego wizerunki natknąć się tam można wszędzie – na rogu ulicy, w barze albo w warsztacie samochodowym. Mimo że nie gra od dawna, jest ciągle obecny w sercach neapolitańczyków. Divino e cattivo. The good and the the bad. Boski i zły. Diego Maradona – upadły geniusz. O nim jest obecnie wyświetlany w kinach film dokumentalny Asifa Kapadii „Diego Maradona”.  To kolejny, znakomity dokument, który wychodzi spod ręki tego reżysera po „Sennie” (2010) i „Amy” (2015).  
 
Fenomen miasta
Cały film (z niewielkim, koniecznym wyjątkiem) jest oparty na autentycznych zdjęciach, archiwaliach wygrzebanych z magazynów telewizyjnych i filmowych – to wielka siła dokumentu Kapadii, bo obraz nie tylko zbliża nas do Diego, ale także przenosi w tamtą epokę. W końcu opowieść o Maradonie to nie tylko historia wzlotu i upadku rewelacyjnego piłkarza, ale raczej swego...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: