Totalne mordobicie. Postępuje madziaryzacja opozycji, czyli jej trwałe osłabienie na wzór węgierski

Tusk podrzucający PSL na listy znanych niegdyś polityków PO, którzy będą toczyli w miastach bratobójcze pojedynki z dawnymi kolegami. Lewica walcząca na śmierć i życie z Koalicją Obywatelską o ten sam elektorat. To czeka nas w nadchodzącej kampanii wyborczej. – Schetyna będzie grał na wyeliminowanie z polityki PSL i Lewicy, by mieć monopol w opozycji. To racjonalne – mówi socjolog Marcin Palade. – W tej wojnie domowej jesienią będzie dużo więcej przegranych niż wygranych. Jeńcy nie będą brani – przewiduje politolog prof. Rafał Chwedoruk.

Jak podkreśla prof. Rafał Chwedoruk, podział w opozycji skutecznie zniszczy jej główny przekaz z ostatnich lat, mówiący, że przez PiS zagrożona jest w Polsce demokracja: – Nie da się mówić na poważnie o zagrożeniu demokracji w sytuacji, w której partie nazywające siebie demokratycznymi ostro się między sobą konfliktują.
Jego zdaniem obecna sytuacja jest niemal idealna dla partii rządzącej. – Gdyby sztabowcy PiS wymyślili taki plan rozbicia opozycji i zaplanowali użycie do jego realizacji najbardziej makiawelicznych, podstępnych metod, to i tak nikt jeszcze parę miesięcy temu nie uznałby go za realny – ocenia politolog.

Madziaryzacja, czyli trwała słabość
Zdaniem prof. Chwedoruka, możemy mówić o początku madziaryzacji opozycji, czyli o jej rozbiciu i trwałym osłabieniu, takim, do jakiego doszło na Węgrzech. Przypomnijmy, tam doprowadził do tego upadek postkomunistycznej Węgierskiej Partii Socjalistycznej w wyniku afer, a także wyjście na jaw nagrania premiera Ferenca Gyurcsánya, ze słowami „Kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem” oraz deklaracją: „Nie możecie mi podać ani jednej rzeczy, z której moglibyśmy być dumni, poza tym, że mamy władzę”. Po zwycięstwie Fideszu 30 grudnia 2011 roku węgierskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało poprawkę do konstytucji uznającą Węgierską Partię Socjalistyczną za organizację przestępczą, winną zbrodni reżimu komunistycznego....
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: