Wszystkie wątki Staszka G. Pierwszy akt oskarżenia trafił do sądu

Gdyby nie wygrana PiS, nigdy nie dowiedzielibyśmy się, kto był ojcem chrzestnym afery melioracyjnej. Śledztwo to miało być skręcone. W ubiegłym tygodniu do sądu poszedł pierwszy akt oskarżenia w tej sprawie, a jego głównym bohaterem jest poseł Stanisław Gawłowski, były sekretarz generalny PO. Niewykluczone, że niebawem zarzuty w związku z aferą melioracyjną usłyszą kolejni prominentni działacze Platformy.

Śledztwo w sprawie afery melioracyjnej rozpoczęła w połowie 2013 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Był to jeszcze okres, gdy wydawało się, że koalicja PO-PSL będzie rządziła w Polsce wiecznie. Takie przeświadczenia mieli prominentni działacze Platformy w Zachodniopomorskiem.
Właśnie w tym czasie ustawiano przetargi w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych na gigantyczna skalę. Dziś wiemy, że chodzi o 105 przetargów na kwotę ponad pół miliarda złotych. A łapówki za wygrane przetargi szły do kieszeni prominentnych działaczy Platformy Obywatelskiej. – Jeśli ktoś był spoza układu zaprzyjaźnionych firm, nawet nie stawał do przetargów organizowanych przez Zarząd Melioracji – mówi właściciel jednej z firm budowlanych w Szczecinie. – Szkoda było na to czasu, bo wiadomo było, że tam zawsze wygrywa tylko kilka spółek, które mają układ z Tomaszem P., dyrektorem Zarządu Melioracji.

Tomasz P. – pupil „Staszka”
Wiedza o ustawianiu przetargów była w środowisku branży budowlanej na tyle powszechna, że organa ścigania nie mogły przymykać na to oka. ABW wszczęło śledztwo pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Założono podsłuch w gabinecie Tomasza P., dyrektora Zarządu Melioracji, a jednocześnie prominentnego działacza PO, zaufanego człowieka ówczesnego ministra środowiska posła Stanisława Gawłowskiego.
Na podstawie informacji uzyskanych z podsłuchu śledczy ustalili, że Tomasz P. nie tylko kierował Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, lecz także zorganizowaną grupą...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: