Barbarzyńcy w muzeum

„Moje serce jest złamane, a krew wrze. Wszystko, czego dokonałem przez 10 lat, przepadło w jeden dzień” – napisał Hawass w liście do swoich włoskich kolegów. Muzeum znajduje się w sąsiedztwie głównej siedziby Narodowej Partii Demokratycznej Mubaraka i placu Tahrir, gdzie wciąż dochodzi do protestów i starć z policją. Jeśli siedziba partii stanie w płomieniach albo zostanie zburzona, Muzeum Kairskie również będzie zagrożone, wraz z jego 120 tys. artefaktów o niemożliwej do oszacowania wartości, w tym słynną złotą maską grobową Tutenchamona.

Co gorsza, wieści o rabowaniu muzeów, stanowisk archeologicznych i zabytków napływają z całego kraju. Niektóre z nich znajdują się na pustyni, inne w pobliżu różnych miejscowości. Współczesny Egipt dosłownie siedzi na swoich 4 tys. lat historii i ci, którzy chcą skorzystać z nadarzającej się okazji, by wzbogacić się na rabowaniu zabytków, nie muszą daleko szukać. Sytuację tych, którzy chcieliby zabezpieczyć dziedzictwo historyczne, dodatkowo utrudnia brak łączności. W reakcji na zamieszki odłączono sieć telefonii komórkowej i internet. Na razie trudno oszacować wielkość strat i zniszczeń, a nawet ustalić, które miejsca zostały obrabowane. Wiadomo, że zaatakowano i splądrowano Muzeum Koptyjskie w Kairze, Królewskie Muzeum Biżuterii, Manial Museum, Narodowe Muzeum Aleksandryjskie w Aleksandrii. Ofiarą złodziei padły też stanowiska archeologiczne znajdujące się w terenie, m.in. największe nekropolie królewskie w Abusir i Saqqara, w miejscu, w którym stanęły pierwsze kamienne piramidy. Splądrowano także muzeum w Memphis, dawnej stolicy Egiptu. W Gizie, Dolinie Królów, wielkie piramidy zostały zabezpieczone przez oddziały wojskowe w transporterach opancerzonych, wojsko ustawiło bariery wokół świątyni w Karnaku, a muzeum w Luksorze otoczono czołgami.

Archeologowie i historycy z całego świata są przerażeni. Według Sharon Herbert z Uniwersytetu Michigan, gdzie znajduje się kolekcja egipskich zabytków, wartość...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: